9 листопада - День української писемності та мови

Як парость виноградної лози,
Плекайте
Пильно й ненастанно
Політь бур’ян.
Чистіша від сльози
Вона хай буде.
М. Рильський

 

«...Солов'їна, мелодійна, чарівна, співуча, барвиста, лагідна, материнська, рідна, народна...».  Щорічно 9 листопада (день вшанування пам'яті Преподобного Нестора-Літописця) у нашій країнні відзначається День української писемності та мови. В листопаді 1997 р. був виданий указ Президента України "Про День української писемності та мови".
Віхами історичного розвитку культури освіти книжкової справи в Україні безумовно є видатні пам'ятки українського народу, такі як "Реймське" Євангеліє, вивезене до Франції дочкою київського князя Ярослава Мудрого Анною, "Остромирове Євагіліє", що вважається найдавнішньою і точно датованою пам'яткою рукописного мистецтва, "Київський Псалтир".



Українська літературна мова зародилася ще в глибоку давнину, перед офіційним прийняттям християнства, тобто перед 988-м роком, були навіть свої перші переклади. Але, звичайно, роком народження літературної мови вважається 988-й — рік уже офіційного хрещення Київської Русі.

Шлях її розвитку — це тернистий шлях боротьби. Багато жорстоких століть пережила невмируща українська мова, мужньо витерпівши наругу і найлютіших царських сатрапів та посіпак. Перетерпіла вона і дикунський циркуляр царського міністра Валуєва і ганебний Емський указ 1876 року які забороняли друкувати книги українською мовою. Нараховують 22 заборони української мови, 8 з них — у радянський час.

Та попри всі перешкоди, українська мова – це велика культура та історія. Наше слово набирало сили на пергаментах Нестора-Літописця, шліфувалося у творах Григорія Сковороди, Івана Мазепи, поглиблювалось під пером Івана Котляревського, Тараса Шевченка, Івана Франка удосконалювалося пізніше І. Нечуєм-Левицьким, П. Мирним, М. Коцюбинським, Л. Українкою та багатьма іншими видатними українцями.

Сьогодні український народ живе у час, коли відбуваються процеси пробудження національної самосвідомості, підняття національного духу, коли благодатна хвиля патріотизму і боротьби за вільну, незалежну батьківщину сягнула небаченої висоти. Разом з цим нарешті прийшло усвідомлення значення української мови як серця народу, як його коріння, запоруки світлого завтра. Не дивно, що набагато більше людей цього року сприйняли День української писемності та мови як справжнє свято, розуміючи необхідність повернення мові належного їй місця як у побуті, так і у всіх державних, громадських інституціях, звідки вона витіснялася протягом не одного століття. Тішить і той факт, що говорити українською сьогодні модно. Молодь відкриває для себе красу й неповторність рідної мови щодня. І завдяки цьому в новому світлі представляються історія і культура нашого народу.

 

Українська  Мова – найбагатша в світі! У словнику Української Мови налічується більше 200 тисяч слів! Ще зовсім недавно було заборонено видавати будь-які словники Української Мови з кількістю слів понад сорок тисяч.

Українська літературна мова належить до найпоширеніших високорозвинених мов світу.

Без рідної мови жодна людина не здатна почуватися повноцінною частиною свого народу, його історії та культури. Бажаємо, щоб Материнське Слово було для нас духовним джерелом життя і оберегом. Не з примусу, а лише за покликом власного сумління та гідності плекаймо у душі любов до рідної мови.

Тож, пишаймося нашою милозвучною українською мовою.

У святковий День української писемності та мови щиро бажаємо всім нам любити та берегти свою рідну мову. Щастя вам, добра, нових здобутків в ім’я України!

 



08.11.2015 | Aдмін

Вернутись назад