Інформація про роботу освітньої галузі району у 2015-2016 н.р.

та завдання на новий 2016-2017 н.р.

 2015-2016 навчальний рік  наповнений вагомими успіхами та новими досягненнями, до яких доклали зусиль і вчителі школи, і учні.

Відділом освіти Бершадської районної державної адміністрації у 2015-2016 н.р. здійснювалася відповідна робота для здійснення успішного функціонування освітньої галузі району.

На даний час у районі  функціонує  83 освітніх заклади: 38 дошкільних, 39 загальноосвітніх шкіл, навчально-консультативний пункт на базі Бершадської ЗОШ І-ІІІ ст. №1, 4 позашкільні заклади: дитячо-юнацька  спортивна школа, Будинок дитячої творчості,  станція юних техніків,  станція юних натуралістів та  Бершадський професійний ліцей.

Сьогодні спостерігається зовсім інший підхід до мережі загальних середніх навчальних закладів. Добре розуміємо, що малокомплектні школи не дають належної якості знань. Водночас у сільській місцевості початкова школа лишається там, де дитина народилася і мешкає. Тому відповідно рішення

У сесії 7 скликання Бершадської районної ради від 24 червня 2016 року реорганізовано навчально-виховний комплекс «Загальноосвітній навчальний заклад І-ІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад» с. Вовчок у навчально-виховний комплекс «Загальноосвітній навчальний заклад І ступеня – дошкільний навчальний заклад» с. Вовчок, також реорганізовано Серебрійську загальноосвітню школу І-ІІ ступенів у Серебрійську загальноосвітню школу І ступеня.

У 38 ДНЗ району дошкільною освітою охоплено  1885 дітей. Середня чисельність дітей у дошкільних навчальних закладах району з розрахунку на 100 місць становить 75 дітей, у сільській місцевості - 79. Показник охоплення дошкільною освітою дітей віком від 3 до 6 (7) років становить 94%. Охоплення дітей  5 - 6 років  становить 100%.

Всього у дошкільних установах району функціонує 100 груп загального розвитку,  7 ясел-садків, в яких нараховується 9 груп раннього віку, в них 228 дітей до 3 років.

Для забезпечення доступу дітей до дошкільної освіти в області та районі вживається ряд заходів щодо створення системи електронної реєстрації дітей дошкільного віку, що створюється за єдиними правилами та вимогами.  Система має сприяти взаємодії дошкільних навчальних закладів та батьків, органів влади, які пов'язані з обліком та зарахуванням дітей до дошкільних навчальних закладів. З цією метою міському голові та всім сільським головам надіслано рекомендаційний лист-прохання забезпечити всі дошкільні заклади комп’ютерами та підключити їх до мережі Internet.

Незважаючи на складну економічну ситуацію в країні відділом освіти спільно з органами місцевого самоврядування, батьками та спонсорами проводиться ґрунтовна робота по зміцненню матеріальної бази дошкілля.

До початку нового навчального року у всіх садочках проведено поточні ремонти, на що було витрачено більше 500 тис.грн. бюджетних та позабюджетних коштів. У всіх дошкільних закладах району проведено благоустрій територій. Варто відмітити підготовку таких  закладів: ДНЗ № 3, №4 та № 6 міста Бершаді, сіл Війтівка, Флорино, Джулинка, М’якохід, Бирлівка, Яланець, Кошаринці, Красносілка.

Проведено:

капітальний ремонт покрівлі та завершено заміну всіх вікон та дверей на енергозберігаючі в ДНЗ «Малятко» м. Бершаді (заг. сума 946 тисяч 7797 грн.),

капітальний ремонт котельні та даху в ДНЗ «Сонечко» м.Бершаді (заг. сума 1 млн. 536 тис. 707 грн.),

капітальний ремонт даху, системи опалення та групових кімнат в ДНЗ «Сонечко» с.Чернятка ( заг.сума 727 тис. грн.),

замінено 7 вікон на енергозберігаючі в ДНЗ « Веселка» с.Хмарівка (29 тис. грн.),

капітальний ремонт музично-спортивної зали в ДНЗ «Колосок» с.Баланівки ( 253 тис. грн.),

розпочато капітальний ремонт в ДНЗ «Веселка» с.Шляхова (спонсор Олег Іванович Ковбасюк) та в ДНЗ «Сонечко» с.Серединка (спонсор Олександр Федорович Кавун).

За сприяння народного депутата М.І.Кучера встановлено сучасний ігровий майданчик в дитячому садочку с.Тирлівка (близько 17 тис.грн.). Також новий сучасний ігровий майданчик, за сприяння благодійного фонду Сергія Тигипка,  з’явився в ДНЗ с.Яланець ( близько 17 тис. грн.). Вихованці ДНЗ с.Сумівка теж раділи новому ігровому майданчику, кошти на який виділено сільською радою (30 тис. грн.)

За кошти батьків, субвенції сільських рад придбано нові дитячі меблі в ДНЗ №3, №4 м. Бершаді, сіл Тернівка, Берізки-Бершадські, Джулинка, Сумівка.

Також матеріально-технічна база дошкільних закладів району поповнилася комп’ютером та принтером, придбано телевізори, холодильники, електроплити та морозильні камери.

На постійному контролі у відділі освіти знаходиться питання щодо виконання норм харчування. За перше півріччя 2016року норми виконані на 78 % (місто -86%, село – 70 %), середня вартість харчування однієї дитини складає 15,50 грн., середня батьківська плата - 6,50грн.

На сьогодні потребують вирішення ряд завдань: забезпечення комп’ютерною технікою, підключення ДНЗ до мережі Інтернету та електронного документообігу, відкриття ставок медичних сестер.

Шановні присутні. Одне із пріоритетних  завдань, над яким ми постійно працюємо -  забезпечення наступності між навчально-виховним процесом дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів.   

 У 2016 році 6555 дітей віком від 6 до 18 років  проживають у Бершадському районі.   На кінець 2015-2016 навчального року у 39 загальноосвітніх навчальних закладах району навчалось 5710 учнів у 403 класах. У 2016-2017 н.р. у 404 класах навчається 5 727 учнів. Середня наповнюваність класів по району становить 14.1 учнів.  

Громадянами Країни Знань стали 594 першокласники. Найбільше учнів вперше сіли за парти у Бершадській школі №3 (75), Бершадській ЗОШ І-ІІІ ст. №1(68), Флоринській (40), Джулинській (39), Війтівській (36) школах.

Найбільша кількість учнів у Бершадській ЗОШ І-ІІІ ст. №1 (703 учні), Бершадській ЗОШ І-ІІІ ст. № 3 (622), у Війтівській (444), Джулинській (358) ЗОШ І-ІІІ ступенів.

Із загальної кількості 9 шкіл  району мають  наповнюваність до 50 учнів, 23 ЗНЗ  до 100, і  лише 5 закладів нараховують більше 300 учнів.

У 2015-2016 н. році основну школу закінчили  602 випускників, 48 з них отримали свідоцтва з відзнакою, що становить 8 %. 302 учні закінчили старшу школу.  З них 9 нагороджено золотою медаллю,  6 - срібною, що становить 5%.

На даний час є актуальним питання якості знань, яке знаходиться на постійному контролі відділу освіти. І відповідь на це запитання дає  зовнішнє незалежне оцінювання. Щорічно  в районі  детально аналізуються результати незалежного оцінювання та формуються чіткі завдання на новий навчальний рік.

Слід зазначити, що ЗНО-2016 пройшло організовано  та без порушень для  276 учасників.

З метою успішної підготовки та організованого проведення зовнішнього незалежного оцінювання відділом освіти було проведено інформаційно-роз'яснювальну  роботу щодо особливостей ЗНО  у  2016 році.

Традиційно найбільше випускників проходили тестування  з української мови та літератури - 276,  математики - 117 та історії України -159.

Зовнішнє незалежне оцінювання – найбільш вдала та реальна реформа, яка послідовно підтримувалася з 2001 року.

Якщо  ми  говоримо про нову українську школу, про сучасну, європейську українську школу, ми перш за все маємо говорити про новий зміст освіти в  школі.

На сьогодні схвалено 13 оновлених навчальних програм для школярів 1-4 класів. Відповідне рішення прийняла Колегія Міністерства освіти і науки України 4 серпня цього року. Йдеться про видалення з програм зайвої інформації, усунення дублювання, відбір найбільш важливих тем та їх логічний виклад, а також запровадження компетентністного підходу до навчання. Як зазначила Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич: «Залишили якісні показники – що має вміти дитина, але в цих програмах змінили дорогу до їх досягнення». Перенесли деякі теми у більш старші класи та скасували ряд вимог, що ставилися перед молодшими школярами.

Також, знято фіксовану кількість годин на вивчення кожної теми – учителі визначатимуть їх самостійно. Ця новація покликана зробити навчальний процес логічнішим та дати більшу свободу вчителю. Проте  не потрібно забувати – чим більша свобода, тим більша відповідальність!

До оновлених програм в МОН підготовлено нові вимоги до оцінювання, нові методичні рекомендації. Ці зміни включають виконання завдань олівцем для молодших класів, вчителі не писатимуть червоною ручкою, а система оцінювання молодших учнів враховуватиме вікові особливості дітей та конфіденційність.

Перехід на 12-річне навчання  та поділ на початкову, середню та старшу школи перенесено на 2018 рік.

Опираючись на кращі досягнення минулого, сьогодні у районі широко впроваджуються інноваційні підходи до управлінської діяльності та навчально-виховного процесу.

У 2015-2016 навчальному році здійснювався контроль за функціонуванням  окремих ланок освіти району.  На виконання плану роботи Департаменту освіти і науки Вінницької облдержадміністрації на 2016 рік 12 лютого  проведено День контролю у відділі освіти, загальноосвітніх навчальних закладах нашого району. Комісією перевірено роботу відділу освіти, Бершадської ЗОШ І-ІІІ ст. №3, Великокиріївської, Джулинської загальноосвітніх шкіл. Відповідно наказу Департаменту освіти і науки від 20.03. 2016 року №95 «Про підсумки Дня контролю»  роботу відділу освіти Бершадської райдержадміністрації та вищеперерахованих навчальних закладів визнано задовільною. 

Також, працівниками Департаменту здійснено контроль за реалізацією забезпечення вимог чинного законодавства відділом освіти щодо охоплення навчанням дітей та підлітків шкільного віку та їх працевлаштування після навчання. 

6 квітня на базі Вінницької академії неперервної освіти відбувся обласний семінар учителів-словесників, де презентували кращі зразки досвіду роботи філологів Бершадського району. Представлений досвід висвітлено у фахових журналах.

У жовтні 2016 року працівниками  Департаменту освіти і науки (наказ від 30.09.2016 року №442) здійснено моніторинг стану впровадження оновлених навчальних програм   початкової школи  загальноосвітніх шкіл району.

Відділ освіти систематично здійснює контроль за функціонуванням окремих освітніх ланок району .

Згідно річного плану роботи у 2015-2016 н.р. здійснено атестаційну експертизу Михайлівської, П'ятківської, Сумівської,  Хмарівської загальноосвітніх шкіл та 4 ДНЗ. За результатами атестації роботу даних навчальних закладів визнано такою, яка проводиться на належному рівні.

Проведено дні контролю у  Бершадських ЗОШ І-ІІІ  ступенів №1 та  №2, Голдашівській ЗОШ І-ІІ ст. та НВК с. Шумилів.

Сучасні діти- це діти цифрового суспільства. Тому сьогодні учителі на уроках використовують мультимедійні технологій, створюють власні веб-сайти, блоги, використовують хмарні технології, дистанційне навчання.

Відділом освіти упорядковано  роботу  щодо всебічного  висвітлення діяльності на офіційному веб-сайті.  Також оновлено шкільні веб-сайти у навчальних закладах. Всі загальноосвітні школи мають можливість висвітлювати свою діяльність на власних електронних сторінках.  З метою популяризації досвіду створено офіційний сайт учителів словесності району, математиків, блог учителів забіжної літератури. Дані веб –ресурси яскраві та інформативні для вчителів, учнів, батьків та громадськості.

У районі систематично проводиться робота по забезпеченню навчальних закладів комп’ютерною технікою. 

На даний час  у закладах району наявні 428 персональних комп’ютерів,   27 шкіл  мають комп’ютерні класи, у решті  наявні поодинокі комп’ютери.

З метою закупівлі  мультимедійного обладнання відділом освіти   проведено електронні торги та укладено угоду на суму 84 тис. грн. Інтерактивну дошку, мультимедійний проектор та ноутбук закуплено в Джулинську та Красносільську школи. Також закуплено комп’ютерну техніку для Бершадських ЗОШ І-ІІІ ступенів №1, №3 та Війтівської школи (на загальну суму 237 тис.734 грн.).

У рамках гуманітарної допомоги від Китайської народної республіки  школи району отримають 27 ПК.

У 2016 році за рахунок коштів із місцевого бюджету придбано комп’ютерну техніку та  інше сучасне обладнання для кабінетів.

У 23 школах активно використовуються інтерактивні дошки. Мультимедійні комплекси працюють у 8 загальноосвітніх навчальних закладах (Бершадських № 2, №3, Війтівській, Флоринській, Лісничанській, Шляхівській ЗОШ І-ІІІ ст., Поташнянській, Бирлівській ЗОШ І-ІІ ст.).

Сучасний навчальний кабінет – одна з умов якісного навчання учнів.  У загальноосвітніх навчальних закладах працює понад 100 навчальних кабінетів. Кабінети наповнені сучасним обладнанням, змінними та постійними стендами, дидактичним та роздатковим матеріалом, естетично та змістовно оформлені, кабінети природи.

Проведено інвентаризацію бібліотечних фондів шкільних підручників. В цілому учні шкіл району у 2016-2017 н.р. забезпечені підручниками на 98%. Шкільними бібліотекарями разом із заступниками директорів та вчителями – предметниками  здійснено відбір підручників для учнів 8 класу на РЕПОЗИТАРІЇ.  Протягом серпня - жовтня замовлені підручники надійшли до відділу освіти, які розподілено відповідно до контингенту восьмикласників та доставлено до загальноосвітніх шкіл. Загальний відсоток забезпечення учнів 8 класу підручниками становить 119 %. Учні 4, 7 класів на даний час  отримали підручники з 4 видавництв, відсоток забезпечення підручниками учнів 4 класу становить  75% , 7 класу  – 68 %.

Профільне навчання.

Одним з найактуальніших завдань сучасної школи є формування компетентного, всебічно розвиненого, соціально активного випускника. Їх виконанню сприяє, насамперед, реалізація галузевої Програми запровадження профільного навчання

У 2015-2016 н.р. на реалізацію профільного навчання  відділом освіти було виділено 787  годин  варіативної складової навчальних планів.  З них  386 год. (49 %) використано на додаткові заняття з окремих предметів, охоплено близько 4500 дітей;  20 (2,5 %) – на індивідуальні заняття у початкових класах; 141 (18  %) – на факультативи, якими охоплено  1531 дитину;  162  години (20,5 %) – на курси за вибором, охоплено  2473 учнів та 78 години (10 %) на поглиблене вивчення окремих предметів (578 учнів).   

Поглиблене вивчення предметів  впроваджено у 13 школах району з 7 предметів, що становить  33% від загальної кількості шкіл.  Найбільше годин варіативної частини використано на поглиблене вивчення української мови – 42, на біологію – 13,5, географію – 9, історію –4,5, правознавство – 4, іноземну мову – 3, фізику – 2 год.

У 2016-2017 н.р. у Бершадському професійному ліцеї навчається  66 учнів  за  професіями: «Кухар. Кондитер», «Тракторист - машиніст с/г виробництва категорії «А», «Водій автотранспортних засобів  категорії «В», «С». У 2016 році 31 учня зараховано до першого курсу.

На даний час загальноосвітні школи Бершадського району стовідсотково  забезпечені педагогічними кадрами.

Навчально-виховний процес у загальноосвітніх навчальних закладах Бершадського району забезпечують  1 066 педагогічних працівників. 95 %  з них мають вищу педагогічну освіту.

У навчальних закладах працює  44 «вчителя-методиста», 78  «Старших вчителів», 7 вихователів-методистів. 30 педагогів є «Відмінниками освіти».

Відділ освіти  акцентує увагу на зміцненні здоров’я дітей, цілком слушно вважають, що фізично слабка дитина не зуміє реалізувати свій потенціал. У всіх ЗНЗ району (36 шкіл та 3 НВК) відкрито посади медичних працівників. 

Крім того, на даний час загальноосвітніх навчальних закладах працюють 17 психологів,  37 бібліотекарів, 32 педагога-організатора.

Атестація.

У центрі уваги  залишається питання якості освітніх послуг.  У 2015-2016 н.р. атестацію проходили  209 педагогічних працівників.

За результатами атестації 2 учителям  присвоєно педагогічного звання «Вчитель-методист», 8 «старший вчитель». Таким чином, навчально-виховний процес у школах району забезпечують  педагогічних  працівників 192 вищої категорії,  315 - спеціалістів І категорії,  140 – ІІ категорії та 107  педпрацівників мають категорію «Спеціаліст».

Робота з обдарованими дітьми – один з пріоритетних  напрямків у діяльності освітніх закладів району.

У 2015 - 2016н.р. понад тисячу учнів взяли участь  у різноманітних конкурсах, олімпіадах, турнірах  районного, обласного, Всеукраїнського  рівнів.

Особлива увага відділом освіти приділяється проведенню І  і ІІ  етапів, та підготовці до ІІІ етапу Всеукраїнських учнівських  олімпіад.     

У ІІ  етапі  Всеукраїнських учнівських олімпіад в цьому році брали  участь 716 учнів.    Переможцями та призерами районних олімпіад стали  141 учень, з них: І місце – 52,  ІІ місце - 48,  ІІІ місце -  41учень.

47 учнів  були визначені для участі  у III (обласному) етапі.    За підсумками обласних олімпіад 13 учнів стали переможцями, отримавши 15 призових місць.   Учениця 11 класу Війтівської загальноосвітньої школи  Бурбеза Владислава  була учасником заключного  Всеукраїнського  етапу олімпіади з екології.

Проводиться  робота із залучення обдарованої молоді до участі в Малій академії наук, починаючи з молодшого та середнього шкільного віку щорічно проводиться районний етап Всеукраїнського конкурсу  експериментально-дослідницьких робіт з природознавства і біології «Юний дослідник».

Переможцями ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Вінницького територіального відділення МАН у 2016 році, секція «Фізика», стали 3 учні Баланівської  ЗОШ І-ІІІ ступенів.

Щорічно в березні місяці з метою активізації роботи з інтелектуального розвитку учнів проводиться районна олімпіада  для учнів 4-х класів з математики та англійської мови.

Уже стало традицією проведення у школах району протягом листопада-грудня Міжнародного конкурсу знавців  української мови та літератури ім. Петра Яцика та Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді ім. Т.Шевченка. Відкриття даних конкурсів відбувається святково  та урочисто, це свято рідної мови.

У цьому році   учениця 5 класу Красносільської ЗОШ І-ІІІ ст.  Медведчук Уляна стала переможцем  обласних етапів Х VІ Міжнародного конкурсу з української мови ім. Петра Яцика  та VІ Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка.

14-тий рік поспіль учні району є переможцями обласного етапу Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості, який присвячений Шевченківським дням під гаслом «Об’єднаймося ж, брати мої!».  Цьогоріч перемогу здобули учні Шляхівської та Тернівської шкіл.

З кожним роком зростає кількість учасників у Міжнародному математичному конкурсі “Кенгуру», у Всеукраїнському фізичному конкурсі "Левеня», Всеукраїнському  природничому конкурсі «Колосок» та конкурсі юних істориків «Лелека».

Також учні району є активними учасниками у Всеукраїнській українознавчій грі «Соняшник»,  Всеукраїнській природничій грі «Геліантус». Район утримує перші місця в області за кількістю учасників.

Стало традицією щорічно у травні проводити свято «Золотий Олімп», на якому вшановуються інтелектуальні досягнення учнів переможців численних конкурсів, олімпіад, турнірів та нагороджують їх грамотами, грошовими преміями та пам’ятними сувенірами. У 2016 році відповідно до районної програми «Обдарована дитина» на  нагородження  дітей було використано  10 тис. грн. на   преміювання та 3 тис. 911грн. на призи. В цьому році вперше започатковано номінації «Відкриття року» (Медведчук Ульяна, учениця 5 класу Красносільської ЗОШ І-ІІІ ст..) та «Кращий фахівець року» (Демидов Анастасій Миколайович, учитель біології Війтівської ЗОШ І-ІІІ ст..).

Не всі діти однакові, але всі мають право на якісну і доступну освіту. Мета відділу освіти – створити таку  освіту, яка дозволить ставитися до кожної дитини особливо. У навчальних закладах району склалась певна система роботи з дітьми пільгових категорій.

Протягом 2015-2016 н.р. у загальноосвітніх навчальних закладах району   перебувало  69  дітей без батьківської опіки, з яких - 20 дітей-сиріт, 49 – позбавлених батьківського піклування.  У Бершадському професійному ліцеї здобувають освіту та професію  4 дітей – сиріт, у ДНЗ – 7.

Оскільки в районі є пріоритетним сімейні форми виховання , тому на даний час функціонує  4  дитячі будинки сімейного типу,  у яких виховується  23  дітей (учні Шляхівської (15),  Джулинської (5)  та Бершадської №1 (3) ЗОШ І-ІІІ ст.). Також є прийомна сім’я -  родина Сівруків, які є працівниками Кидрасівської школи (виховують 2-х дітей).

 У загальноосвітніх школах навчається  140  дітей-напівсиріт ,  882 – з багатодітних родин, причому 140 дітей із сімей, де виховується від 5 дітей;  371  з малозабезпечених сімей, 45 дітей  з сімей, що постраждали від Чорнобильської катастрофи. 

У дитсадках району виховується 338 дітей із багатодітних та малозабезпечених сімей, 7 дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування, 12 дітей з обмеженими фізичними можливостями.

До соціально вразливих категорій  відносяться діти, сім’ї яких потрапили до складих життєвих обставин. Насамперед, це діти вимушених переселенців, які навчаються у Березівській, Б.Бершадській, Маньківській, Поташнянській, М’якохідській, Сумівській, Осіївській, Устянській, Чернятській та Бершадській №3 школах.  Всього 17 дітей. У дошкільних закладах виховується  10 дітей.

  На превеликий жаль, зросла кількість дітей,  батьки яких мобілізовані для участі в АТО,  з 119 на кінець 2015 н.р. до 201.  Зокрема у 84  дітей  батьки  знаходяться у зоні проведення антитерористичної операції ,  у 73 – демобілізовані.   У професійному ліцеї перебуває  6 дітей учасників АТО.  У дошкільних навчальних закладах виховується  68 дітей з 65 сімей, батьки яких мобілізовані для участі в АТО.

На обліку відділу освіти також перебуває 2 дітей, батько яких загинув під час виконання військового обов’язку:  Папірняк Лаура, учениця 6 класу Чернятської ЗОШ І-ІІІ ст., Тарасенко Анастасія, вихованка ДНЗ «Сонечко» с. Чернятка.

Відділ освіти здійснює контроль за дотриманням  прав та пільг дітей. Усім дітям-сиротам, позбавленим батьківського піклування, з малозабезпечених сімей, дітям вимушених переселенців та учасників бойових дій забезпечено безкоштовне харчування. 

Право на освіту  - таке очевидне й зрозуміле. Але не просто реалізувати його дітям з осоьїбливими освітніми потребами. Для цього в районі діє психолого-медико-педагогічна консультація, якою надається індивідуально-корекційна допомога дітям, консультативна допомога  вчителям, керівникам ЗНЗ та батькам дітей. 

Бершадською ПМПК за 2015-2016 навчальний рік здійснено психолого-педагогічне вивчення 79 дітей віком до 18 років. В серпні - жовтні цього року обстежено 60 дітей.

Роботу з впровадження інклюзивного навчання у Бершадському районі розпочато з 2012-2013 н.р. у Шляхівській ЗОШ І-ІІІ с. – 1 клас, 1дитина з особливими потребами та 0,25 ставки асистента вчителя. З 2013/2014 н.р. у Флоринській ЗОШ І-ІІІ ст. організовано інклюзивне навчання для 2 дітей з особливими освітніми потребами (з них 1 з інвалідністю). У 2014/2015 н.р. в результаті активізації роботи  з організації інклюзивного навчання почав функціонувати інклюзивний клас у Баланівській ЗОШ І-ІІІ ст. З березня 2016 р. відповідно рекомендацій обласної ПМПК, навчання в інклюзивному класі організовано для учня Бершадської ЗОШ І-ІІІ ст. №3. Супровід дітей здійснюють практичні психологи ЗНЗ та асистенти. Інклюзивне дошкільне навчання з вересня 2015 р. здійснюється на базі середньої групи ДНЗ «Мрія» с.Війтівка.

Виховний процес в закладах освіти району має чітку системність і спрямований на реалізацію Концепції національно-патріотичного виховання учнів та районної Стратегії патріотичного виховання. Ми добре розуміємо, що патріотами не народжуються, патріотів виховують. Неодноразово  виховну систему навчальних закладів району було презентовано на шпальтах освітянських газет.

Відділ освіти організовує та проводить актуальні, сучасні та цікаві для учнівської молоді заходи, використовує нові підходи та нетрадиційні форми. При плануванні районних та загальношкільних заходів  враховується думка учнів: практичними психологами загальноосвітніх шкіл району проводиться анкетування учнів, класними керівниками моніторинг.

Шостий рік поспіль працює літературно-мистецьке об’єднання учителів та учнів «Світоч». У березні цього року роботу «Світоча» презентували  у ВАНО, яка отримала схвальні відгуки.

Започатковано районний довготривалий освітянський проект «Василь Думанський. З людяністю в серці…», в рамках якого вчителі та учні вивчають та популяризують творчість поета, філософа, нашого земляка.

Започатковано декаду патріотичного виховання «Я – частинка України», тиждень Гідності та Свободи, День Соборності,  районний конкурс читців авторських віршів «З Україною в серці», свято Вишиванки, проведено районний турнір юних правознавців.

У всіх загальноосвітніх школах пройшли Тижні правових знань,Тижні здорового способу життя, Тиждень інклюзивної освіти. «Молодь за здоров'я» - під таким гаслом   щорічно у навчальних закладах району  у 1-й декаді  лютого  проходить тиждень здорового способу життя. У рамках цього тижня проводяться: районна науково-практична конференція, захист науково-дослідницьких проектів. Вкотре в обласному етапі Всеукраїнського конкурсу-фестивалю «Молодь обирає здоров’я»  наші учні посіли призові місця.

Запалювати нові зірки, відкривати нові таланти, художні колективи допомагає фестиваль учнівської та вчительської творчості «Проліски надії».  У 2016 році за високий рівень виконавської майстерності 12 творчих колективів нагороджено Грамотами Департаменту освіти і науки та  відзначено активну роботу відділу освіти зі створення належних умов для розвитку художньої самодіяльності в навчальних закладах району та підтримку творчих колективів. Вчительському хору Флоринської школи рекомендовано підготувати пакет документів для присвоєння звання «Зразкового».

Почесне звання «Зразковий художній колектив» мають гурт народних інструментів «Щедрограй» Баланівської школи та фольклорний колектив автентичного співу «Оберіг» Бершадської ЗОШ І-ІІІ ст.№1, який став переможцем Всеукраїнського фестивалю  «Фольклорний  гурт» та Всеукраїнського фестивалю – конкурсу дитячої творчості «Сонце за нас».

З метою патріотичного виховання учнівської молоді відділом освіти Бершадської райдержадміністрації   проведено  районну дитячо-юнацьку військово-патріотичну спортивну гру «Сокіл» («Джура»). Особливу значущість заходу  надала присутність воїнів АТО, які представляли рої та були взірцем для учасників гри. Перше місце виборов рій «Війтівчата» Війтівської ЗОШ І-ІІІ ст., які гідно представили наш район на обласних змаганнях.

Команда Війтівської ЗОШ І-ІІІ ст. стала  бронзовим переможцем у обласному етапі Всеукраїнського фестивалю конкурсу «Молодь обирає здоров’я».

Дружина юних пожежників Бершадської ЗОШ І-ІІІ ст. №2 виборола 2  місце у обласному Фестивалі, який відбувся 16травня.

Екологічна агітбригада  «Екосіті» Флоринської ЗОШ І-ІІІ ст. стала переможцем Обласного конкурсу, і запрошена для участі у 5-му  міжнародному екологічному форумі «Південне Поділля-перлина України».

7 червня 2016 року учнівське лісництво «Юні друзі лісу» Сумівської  школи презентувало свою роботу у рамках  виїзної колегія Вінницького обласного управління лісового та мисливського господарства. Учнівське лісництво є візитівкої не лише району, й області, неодноразово ставало переможцем Всеукраїнських конкурсів. Цього року в школі створено Екологічний центр.

Згідно з планом роботи відділу освіти відбулися 4 засідання районного об'єднання лідерів учнівського врядування «Лідер». 1-2 червня у Києві відбувся Всеукраїнський дитячий Форум «Діти змінюють світ» за участю Президента України Петра Порошенка, в  складі делегації була Оксана Стаднійчук, голова Вінницької обласної ради старшокласників «Лідер».  О.Стаднійчук брала участь у Всеукраїнському форумі патріотичних  справ  учнівської молоді, який проходив 18 - 20 жовтня 2016 року у м. Київ.

Плідно працює Ліга шкільних омбудсменів. Учні та педагоги беруть участь у «круглих столах» за участю представників влади та громадських організацій.

Відділом освіти проводиться робота щодо збереження мережі позашкільних навчальних закладів в умовах обмеженого фінансування, враховуються освітні потреби та соціальний запит громади  при плануванні роботи  та мережі позашкільних закладів району.

Функціонує 4 позашкільних навчальних заклади: Станція юних натуралістів (189 вихованців), Станція юних техніків (442 вихованців), Бершадський будинок дитячої творчості (549 вихованці), Бершадська ДЮСШ (338). Позашкільною освітою охоплено 1518 дітей, що складає 26 %  від загальної кількості учнів району. У позашкіллі Бершадщини перебуває 182 дитини пільгових категорій, що становить 14% від загального числа вихованців позашкільних закладів.

 За вагомий внесок, значні досягнення в реалізації державної політики з розвитку  позашкільної освіти відділ освіти Бершадської райдержадміністрації нагороджено Почесною грамотою Департаменту освіти і науки. Питання щодо функціонування, розвитку та підсумків роботи позашкільних закладів щороку розглядається на колегіях відділу освіти.

Так, якщо розглядати роботу Бершадської станції юних техніків у 2015-2016 н.р. колектив та вихованці вибороли 67 дипломів та грамот обласного рівня, 5 нагород всеукраїнського масштабу.  Бершадська станція юних натуралістів в обласному рейтингу СЮН посіла І місце. Цього року колектив та вихованці  вибороли 9 індивідуальних призових місця та 3 колективних нагороди обласного масштабу. Також Станція юних натуралістів традиційно опікується Малою академією наук, у 2015-2016 н.р. маємо  5 учнів-учасників МАН. Результативність участі вихованців в різноманітних конкурсах,  змаганнях, виставках є якісним показником роботи  гуртків Бершадської станції юних техніків – це 72 перемоги у обласних конкурсах та 6 перемог у Всеукраїнських конкурсах у цьому навчальному році. Вихованці Бершадського будинку дитячої творчості – неодноразові переможці міжнародних, всеукраїнських по 4 перемоги та 16 обласних 16 перемог фестивалів та конкурсів. Вихованець Бершадської ДЮСШ Кот Євген виборов ІІ місце в чемпіонаті України з греко-римської боротьби, його запросили у збірну, представляти Україну на чемпіонаті Європи. У м. Вінниця була проведена виставка-звіт дитячої творчості «Країна юних майстрів», в якій взяли участь колективи, вихованці та педагогічні працівники позашкільних навчальних закладів нашого району. Тематична виставка району  була представлена різноманітними напрямками позашкільної освіти: еколого-натуралістичним, туристсько-краєзнавчим, технічним та художньо-естетичним.

За результатами огляду  відзначено  високий рівень  та майстерність робіт вихованців і керівників гуртків, нагороджені Почесними грамотами Департаменту.

Питання літнього оздоровлення та відпочинку дітей є пріоритетним в галузі освіти і перебуває на особливому контролі у держави.

Стало гарною традицією  1 червня проводити районне свято «Країна дитячих мрій». Це свято стало  популярним  серед дітвори та  асоціюється  з розвагами та веселощами.

У 2016 році організовано роботу 11 таборів, у яких відпочив 361 учень. Вперше працювали три літні мовні табори при Бершадській ЗОШ І-ІІІ ст. №1, Баланівській, Флоринській школах та два мовних загони у пришкільному таборі «ЗОДІАК» Бершадської ЗОШ І-ІІІ ст. №3. В першу чергу акцентувалася  увага на відпочинок дітей пільгових категорій (245 дітей).  

Відповідно до районної програми «Захистимо дитинство» на літнє оздоровлення у стаціонарних таборах виділено  98 тис.802 грн. 37 учнів  оздоровилося в дитячому санаторії «Зелена діброва» смт. Крижопіль.  

Відділом освіти надається  посильна допомога по зміцненню матеріальної бази навчальних закладів, проведенню ремонтів та організації оздоровчих заходів, фінансування та виплати заробітної плати. До початку навчального року у всіх навчальних закладах району проведено благоустрій територій, обладнано ігрові та спортивні площадки, стадіони, господарчі зони, вуличні та внутрішні туалети, овочесховища, здійснено ремонт дахів і приміщень будинків, інженерних мереж, очисних споруд, організовано вивіз твердих побутових відходів, створено необхідні умови для роботи медичного персоналу; здійснено обов`язкові медичні огляди працівників навчальних закладів. Завершено підготовку навчальних закладів до опалювального сезону впродовж осінньо-зимового періоду, який розпочато 15 жовтня.

Відділом освіти райдержадміністрації проведено інструктивно-методичну нараду керівників навчальних закладів, на якій розглядалось питання водопостачання ЗНЗ району. Адміністрацією навчальних закладів проведено ряд заходів щодо усунення виявлених недоліків під час перевірок з питання водопостачання.

На виконання Постанови КМУ від 24.06.2016 року № 395 на здійснення заходів соціально-економічного розвитку окремих територій, на заміну вікон на умовах спів фінансування із державного бюджету виділено 777, 7 тис. грн. для Серединської, Красносільської, Устянської,  Флоринської, Яланецької ЗОШ І-ІІІ ступенів, Бирлівської, Мякохідської, Кидрасівської та Поташнянської загальноосвітніх шкіл І-ІІ ступенів.

Лісничанська ЗОШ І-ІІ ст. перемогла в ХІІІ обласному конкурсі на реалізацію проекту «Тепла шкільна домівка – запорука здоров’я дітей». На заміну вікон у Лісничанській школі  на умовах спів фінансування виділено із державного бюджету 70 тис. грн., з районного – 21.5 тис. грн.., з сільського – 100 тис. грн.

Протягом вересня-жовтня 2016 року встановлено 22 вікна в Яланецькій ЗОШ І-ІІІ ст., розпочато демонтаж  вікон у Бирлівській ЗОШ І-ІІ ст., виготовляються вікна у М'якохідську, Поташнянську, Кидрасівську ЗОШ І-ІІ ст., Лісничанську, Красносільську, Устянську, Флоринську ЗОШ І-ІІІ ст..

     Проведено поточний ремонт даху Ставківської, Тернівської  (капітальний)загальноосвітніх шкіл. Зроблено капітальний ремонт підлоги Михайлівської ЗОШ І-ІІІ ст. Виділено кошти на ремонт даху Бершадської ЗОШ І-ІІІ ст. №1. Виготовлено ПКД на капітальний ремонт спортивної зали Бершадської ЗОШ І-ІІІ ст. №3. Вирішено питання будівництва автономної котельні Бершадської ЗОШ І-ІІІ ст. №3, розпочато  виготовлення ПКД.

      Виготовлено проектно-кошторисну документацію на роботи по переведенню Чернятської ЗОШ на альтернативні види палива, на виведення котелень із підвальних приміщень та встановлень модульних в Баланівській, Лісничанській, Бирлівській школах. 

Також в цьому році закуплено плити для Великокиріївської,  Устянської, Красносільської,  Чернятської шкіл, закуплено бензопилу для Красносільської кошти, Бершадської школи №2,  Тирлівської шкіл, енергозберігаючий насос для Малокиріївської ЗОШ І-ІІ ст. Придбано посуд для шкільних їдалень.

В рамках виконання заходів програми «Шкільний автобус» придбано шкільний автобус для Лісничанської загальноосвітньої школи.   На це виділено кошти з державного бюджету – 600 тис. грн. та місцевого бюджету – 600 тис. грн. 

 

Освіта - чи не найбільш динамічна галузь суспільного життя, чутлива до нових викликів та запитів сучасності. Сфера, де кожна зупинка рівноцінна кроку назад. Дуже  важливо вчасно реагувати на проблемні моменти,  оперативно розв’язувати нагальні питання.