День пам'яті та примирення. День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні

Ніхто не забутий;

На попіл ніхто не згорів:

Солдатські портрети на вишитих крилах пливуть.

І доки є пам'ять в людей і живуть матері,

Допоки й сини, що спіткнулись об кулі, живуть.

 

Минулого  року у нашій державі вперше запровадили традицію відзначення 8 травня як дня, коли власне капітулювала нацистська Німеччина. Цей день визначений Указом Президента як День пам'яті та примирення.  Зважаючи на масштаб втрат, яких завдала Друга світова війна Україні (від 8 до 10 мільйонів вбитих), зважаючи на вклад українців у перемогу над нацизмом, які боролися з ним в лавах Червоної армії, УПА, арміях союзників по антигітлерівській коаліції, цей день є даниною нашим предкам.

Новим символом пам'яті за загиблими став стилізований червоний мак. Червоний мак є традиційним українським символом, про який співалося в козацьких думах як про символ пролитої козацької крові. З іншого боку, червоний мак є європейським символом пам'яті жертв І та ІІ світової війни.

Ми пам'ятаємо, якою страшною трагедією для українців була Друга світова війна, пам'ятаємо, що ця трагедія була такою масштабною через те, що ми не мали своєї держави. Ми пам'ятаємо, що агресора зупинили спільними зусиллями об'єднані нації, які не потакали йому, а дали рішучу відповідь.

Ми пам'ятаємо, що той, хто захищає свою землю, завжди перемагає. Ця пам'ять робить нас сильнішими. Вона – запорука неминучості нашої перемоги сьогодні!

Історична довідка для небайдужих

Друга світова війна – глобальний військовий конфлікт в історії Землі та причина найбільших трагедій ХХ століття. У війні взяли участь 80% людства, бойові дії велися 2/3 існуючих на той момент держав. Війна розпочалася 1 вересня 1939 р. із вторгнення військ нацистської Німеччини до Польщі, а завершилася 2 вересня 1945 р. із беззастережною капітуляцією Японії. Під час війни були здійснені найбільші в історії злочини проти людства (зокрема Голокост), а також вперше і востаннє використана в бою атомна зброя. До армій ворогуючих сторін було залучено понад 110 млн солдат, загальні втрати військових та цивільного населення складають від 50 до 85 млн осіб. За результатами війни було створено ООН (Україна – один із засновників) та сформовано сучасну систему міжнародних відносин.

Шлях до початку війни був відкритий Пактом Молотова-Ріббентропа 23 серпня 1939 р. Згідно із таємним протоколом до нього, нацисти та комуністи ділили Східну Європу на зони інтересів. Внаслідок цих домовленостей Третій Райх отримав можливість безперешкодного вторгнення в Польщу, СРСР в підсумку розширився за рахунок Західної Білорусі та Західної України, Бессарабії з Буковиною, трьох країн Балтії, а також частини Фінляндії.

Український вимір ІІ світової війни не обмежувався лише боротьбою Вермахту та Радянської армії на українській території, як це традиційно подає (пост)радянська історіографія. Насправді ж в рамках Другої світової в Україні велася не одна, а кілька воєн: 1) німецько-польська війна 1939–1945 рр. (у 1939 р. регулярна, а потім – підпільна); 2) польсько-радянська війна 1939 р. (неоголошена, відома як «Визвольний похід в Західну Україну»); 3) радянсько-румунська війна 1940–1945 рр. (спочатку неоголошена – радянське вторгнення в Бессарабію та Буковину у 1940 р., потім регулярна та підпільна – частина німецько-радянської війни); 4) німецько-радянська війна 1941–1945 рр. (регулярна та підпільна, теж відома як «Велика Вітчизняна»); 5) німецько-українська війна 1941–1944 рр. (підпільна); 6) радянсько-угорська війна 1941–1945 рр. (регулярна та підпільна, частина німецько-радянської); 7) польсько-українська війна 1942–1947 рр. (підпільна) та 8) радянсько-українська війна 1939–1954 рр. (підпільна). Усі ці конфлікти мають безпосередній стосунок до Другої світової війни, оскільки були спровоковані нею, ставши її відгалуженнями та продовженням. Також до українського виміру війни входить участь українців в бойових діях поза Україною (наприклад у радянсько-фінській «Зимовій війні» 1939–1940 рр.) та у складі іноземних армій. Безпосередньо перед початком ІІ світової війни мала місце угорсько-українська війна 1939 р. (регулярна та підпільна), що вибухнула внаслідок проголошення незалежності Карпатської України.

Друга світова війна для України розпочалася 1 вересня 1939 р. із німецьким вторгненням в Польщу. 110-120 тис. українців у лавах Війська Польського розпочали світову боротьбу проти нацизму, 8 тис. з них загинуло протягом місяця війни. Також 1 вересня Люфтваффе бомбардувало Львів та інші західноукраїнські міста, що перебували у складі Польщі. Між 12 та 22 вересня Львів пережив подвійну облогу із заходу нацистськими військами, із сходу – радянськими.

СРСР вступив в Другу світову війну 17 вересня 1939 р. на боці нацистської Німеччини. В цей день радянські війська вступили в Польщу на допомогу німецьким та окупували Західну Україну та Західну Білорусь. Протягом двох років Москва була союзницею Берліна, що у 1940 р. ледь не призвело до війни Великої Британії та Франції проти СРСР.

Нацистсько-комуністичний союз був зруйнований 22 червня 1941 р. із німецьким вторгненням в СРСР. Протягом року з початку німецько-радянської війни Україна була окупована військами Третього Райху, вигнання нацистів розпочалося восени 1943 р. і завершилося наприкінці 1944 р. Український напрям був головним на Східному фронті: тут діяло від 50 до 75% всіх дивізій Вермахту і половина всіх радянських сил.

Нацистський окупаційний режим в Україні був одним з найжорстокіших в світі. Безпосередньо своїми руками або із залученням «добровільних помічників» з числа місцевого населення нацисти знищили 1,5 млн український євреїв та 20 тис. ромів.

Але якщо злочини проти людяності Третього Райху більш досліджені, то засудження злочинів комуністичного режиму ще триває. Найбільш відомими з них є Катинський розстріл, знищення політв’язнів у Західній Україні, підрив Дніпрогесу, використання в боях неозброєних селян – «чорної піхоти», депортації українців та інших народів, зокрема кримських татар.

Після перемоги над нацистською Німеччиною 8 травня 1945 р. СРСР приєднався до війни проти Японії. Беззастережна капітуляція Японії 2 вересня 1945 р. означала завершення ІІ світової війни, але окремі військові конфлікти, породжені нею, точилися ще декілька років. Організований спротив радянській владі на Західній Україні тривав до 1954 р., а окремі сутички – до 1960 р.

Україна зробила значний внесок у перемогу над нацизмом та союзниками Німеччини. На боці Об’єднаних Націй воювали українці у складі армій Великої Британії та Канади (45 тис. осіб), Польщі (120 тис.), СРСР (більше 6 млн), США (80 тис.) і Франції (6 тис.), а також визвольного руху в самій Україні (100 тис. в УПА) – разом 7 млн осіб. Понад 2,5 млн українців були нагороджені радянськими та західними медалями та орденами, більше 2 тис. стали Героями Радянського Союзу, з них 32 – двічі, а найкращий ас союзної авіації Іван Кожедуб – тричі.  

Для України ІІ світова війна – національна трагедія, під час якої українці, позбавлені власної державності, змушені були воювати за чужі інтереси і вбивати інших українців. За Україну воювали дві тоталітарні системи, що однаково не рахувалися з ціною людського життя. Кожна сторона протистояння на українських землях намагалася продемонструвати свою прихильність до українства, але єдиним справді українським суб’єктом у роки війни був визвольний рух – передовсім, Українська повстанська армія.

З різних причин на німецькому боці воювало до 250 тис. українців та до 50 тис. було мобілізовано до армій союзників Третього Райху.

Україна понесла надзвичайні втрати внаслідок війни. Україна понесла надзвичайні втрати внаслідок війни. Під час бойових дій та в полоні загинуло 3-4 млн військових і підпільників, понад 5 млн цивільних загинуло через окупаційний терор та голод в тилу, до 5 мільйонів жителів були евакуйовані або примусово вивезені до Росії та Німеччини, значна частина з яких не повернулася. Загалом безповоротні втрати України (українців та інших народів) склали 8-10 млн осіб. Матеріальні збитки становили 285 млрд тогочасних рублів. Внаслідок бойових дій постраждало понад 700 міст та містечок, 5,6 тис. мостів, 28 тис. сіл, 300 тис. господарств.

Пам'ятаємо! Перемагаємо!

 

09.05.2017 | Aдмін | Читати далі

Школі - новий автобус

5 травня у Флоринській ЗОШ І-ІІІ ступеня відбулася радісна подія – шкільній родині вручено нового шкільного автобуса.

Привітати педагогічний та учнівський колективи і вручити новий транспорт приїхали голова райдержадміністрації Іван Стефанцов, голова районної ради Михайло Бурлака, начальник відділу освіти, фізичної культури  та спорту Оксана Тартачна, Флоринський сільський голова Сергій Рожкевич.

Привітавши школярів та вчителів з цією знаковою подією керівники району підкреслили, що влада не повинна бути осторонь потреб підростаючого покоління, тому головне завдання громади – створити сприятливі умови для навчально-виховного процесу.

Від імені всієї шкільної родини директор школи Василь Усатюк. подякував за такий подарунок. Гостям заходу вручено запашні короваї та квіти найменшими пасажирами – учнями 1-4 класів.

Автобус придбаний у рамках програми "Шкільний автобус" на умовах співфінансування з державного та місцевого бюджетів.                                                                                   Бажаємо школярам Флоринської школи легкої та цікавої дороги до знань та у житті!

 

09.05.2017 | Aдмін | Читати далі

Втретє "Джура" запалює ватру!

Гей, козаче – козаченько,

Тай хоробре серденько,

Ой, міцні в нього руки –

Ворогам для науки!

28 квітня 2017 року на центральному стадіоні «Колос» м. Бершаді відбувся районний етап Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»), у якому взяли участь 19 роїв із 19 загальноосвітніх шкіл району. Юнаки та дівчата випробували свої сили у військово-спортивних та туристично-спортивних змаганнях: «Впоряд» (стройова підготовка), туристично-спортивна «Смуга перешкод», стрільба з пневматичної гвинтівки, «Перетягування линви», «Рятівник» (змагання з надання першої долікарської допомоги та елементи рятувальних робіт), а також у конкурсах: гра «Відун» (інтелектуальні змагання із знань історії України: доби козаччини, українських військових формувань різних епох, сучасних Збройних Сил України), Ватра – представлення творчо-мистецького звіту рою (мистецька композиція), Бівак (таборування).

Традиційно на святі були присутні почесні гості та представники влади: начальник відділу освіти, фізичної культури та спорту Тартачна О.М., перший заступник голови Бершадської РДА Ольшевський В.Є., голова громадської організації «Товариство сприяння обороні України» Красножон Михайло Сергійович.

 Кращими роями 2017 року були визнані:

  • І місце - рій «Отамани» (Шляхівська ЗОШ І-ІІІ ст.);
  • ІІ місце - рій «Устянська Січ» (Устянська ЗОш І-ІІІ ст.);
  • ІІІ місце - рій «ім..Юрія Коваленка» (Бершадська ЗОШ І-ІІІ ст №3.)

 Переможцями у семи видах змагань (конкурсах) стали:

«Стрільба»:

перше місце – рій: «Нащадки козацької слави» (Бершадська ЗОШ І-ІІІ ст. №1);

друге місце – рій «ім.. Юрія Коваленка» (Бершадська ЗОШ І-ІІІ ст.№3.);

третє місце – рій «Січові стрільці» (П’ятківська ЗОШ І-ІІІ ст.).

 «Ватра»:

перше місце – рій «Війтівчата» (Війтівська ЗОШ І-ІІІ ст.);

друге місце – рій «Отамани» (Шляхівська ЗОШ І-ІІІ ст.);

третє місце – рій «Нічна варта» (Баланівська ЗОШ І-ІІІ ст.).

 «Впоряд»:

перше місце – рій «Війтівчата» (Війтівська ЗОШ І-ІІІ ст.);

друге місце – рій «Устянська Січ» (Устянська ЗОШ І-ІІІ ст.);

третє місце – рій «Отамани» (Шляхівська ЗОШ І-ІІІ ст.).

 

 

«Перетягування линви»:

перше місце – рій «ім.. Юрія Коваленка» (Бершадська ЗОШ І-ІІІ ст.);

друге місце – рій «Золота Булава» (Тернівська ЗОШ І-ІІІ ст.);

третє місце – рій «Нічна варта» (Баланівська ЗОШ І-ІІІ ст.).

 «Рятівник»:

перше місце – рій «Отамани» (Шляхівська ЗОШ І-ІІІ ст.);

друге місце – рій «Нащадки козаків» (Лісничанська ЗОШ І-ІІІ ст.);

третє місце – рій «Нащадки Богуна» (Великокиріївська ЗОШ І-ІІІ ст.).

 «Відун»:

перше місце – рій «Срібні Яструби» (Флоринська ЗОШ І-ІІІ ст.);

друге місце – рій «Побратими» (Яланецька ЗОШ І-ІІІ ст.);

третє місце – рій «Гайдамаки» (Осіївська ЗОШ І-ІІІ ст.).

 «Смуга перешкод»:

перше місце – рій «Отамани» (Шляхівська ЗОШ І-ІІІ ст.);

друге місце – рій «Війтівчата» (Війтівська ЗОШ І-ІІІ ст.);

третє місце – рій «Січові стрільці» (П’ятківська ЗОШ І-ІІІ ст.).

 ІІІ районна гра «Сокіл»(«Джура») відбулася за фінансової підтримки заступника голови районної ради Сергія Васильовича Пересунька, депутата міської ради Охріменка Бориса Миколайовича та голови громадської організації «Товариство сприяння обороні України» Красножона Михайла Сергійовича.

Фактично Всеукраїнська гра «Сокіл» («Джура») вже переросла в Загальнодержавну систему національно-патріотичного виховання молодих українців, що формується на кращих традиціях козацько-лицарського виховання, героїчних прикладах Української армії від Запорозького Війська до сучасної Української армії. Формування громадянина – козака – свідомого українця, патріота, воїна, захисника, політика, адміністратора є одночасно і головним завданням гри, і завданням державної системи освіти, яка зобов’язана у процесі навчання виховати ефективного українця.

 Алла Олійник, методист РМК

 

05.05.2017 | Aдмін | Читати далі

Допризовна підготовка учнівської молоді

Згідно Указу Президента – Верховного Головнокомандувача Збройних Сил України від 29.10.2003 року №1227/2003 «Про Концепцію допризовної підготовки і військово-патріотичного виховання молоді», постанови Кабінету Міністрів України №24 від 14.01.2004 року щодо затвердження програми «Основи захисту Вітчизни», на виконання листа військового комісара Вінницького обласного військового комісаріату від 24.03.2017 року № 786 «Щодо спільної організації та проведення триденних навчально-польових зборів з виконанням початкової вправи з АК-74 бойовими набоями», на виконання листа Департаменту освіти і науки Вінницької облдержадміністрації від 28.03.2017 року № 01-22-02/1313 та з метою обов’язкового виконання початкової вправи із стрільби з АК-74 бойовими набоями, минулого тижня 132 учні 11 класів Бершадського району та 19 учителів Захисту Вітчизни, на військовому полігоні в м. Гайсин, удосконалювали практичні навички стрільби.

Учасники навчальних стрільб мали можливість удосконалити практичні навички у розбиранні та складанні автомата. Навчальні стрільби проводили військовослужбовці військової частини В1119 м. Гайсина. Вогневі тренування та стрільби пройшли 132 старшокласники району, які вивчали предмет «Захист Вітчизни». Серед учасників навчальних стрільб були й дівчата. Усі учні отримали хороший досвід, адже справжню зброю тримати в руках їм ще не доводилося. Кожен переживав відчуття важливості того, чому навчається, адже події сьогодення вказують саме на потребу умінь володіти зброєю.

Алла Олійник, методист  РМК

 

04.05.2017 | Aдмін | Читати далі

Участь в обласному семінарі шкільних бібліотекарів

27 квітня 2017 року при Вінницькій академії неперервної освіти пройшов обласний семінар – практикум для методистів РМК (ММК), відповідальних за роботу шкільних бібліотек, керівників МО шкільних бібліотекарів. Тема семінару – "Бібліотека в інформаційному середовищі навчального закладу". Головною метою проведення зібрання було обговорення питання щодо методичного забезпечення ефективного запровадження інноваційних технологій в роботу шкільних бібліотек.

Учасники семінару мали можливість познайомитися і з нашою бібліотекою Бершадської ЗОШ І – ІІІ ступенів №3. Адже головна тема зібрання співзвучна із проблемою, над якою працює наша бібліотека – "Використання Інтернет – технологій в бібліотечному обслуговуванні користувачів бібліотеки". 

04.05.2017 | Aдмін | Читати далі

Інноваційні підходи щодо здійснення еколого-натуралістичної та природоохоронної діяльності в закладах освіти Бершадського району

Учити дітей відчувати красу природи, виховувати розум
 і дар бачення заповідних таємниць необхідно для того,
 щоб вони, сьогоднішні діти,
стали дбайливими, турботливими господарями

В.Сухомлинський

26 квітня 2017 року проведено обласний семінар - практикум  на тему «Інноваційні підходи щодо здійснення еколого-натуралістичної та природоохоронної діяльності в закладах освіти Бершадського  району» за участю працівників Вінницької обласної станції юних натуралістів, методистів районних та міських відділів освіти області, що ведуть питання  еколого-натуралістичної та природоохоронної роботи, директорів районних , міських станцій юних натуралістів та учителів біології району.   Гостей та учасників семінару приязно зустрічала  Бершадська  ЗОШ  І-ІІІ ст. №3.

Досить символічно, що обласний семінар  відбувся  у квітні,  адже саме у ці дні  відзначають такі пам′ятні дати, як  День Довкілля,  Всесвітній день Землі  та 26 квітня - сумна дата в історії нашої країни,   пов'язана  з  найбільшою техногенною катастрофою  ХХ ст. - Чорнобильською трагедією.  Метою  заходу було ознайомлення з досвідом  здійснення еколого-натуралістичної, дослідницько-експериментальної та природоохоронної роботи  в  навчальних закладах Бершадського району, адже саме екологічна освіта покликана прищепити дітям правильний погляд на взаємовідношення людини з природою, навчити бачити наслідки кожного свого кроку і впливу на навколишнє середовище, сприяти формуванню екологічних компетентностей і свідомості.

З вітальними словами до учасників семінару та побажаннями плідної співпраці звернулись Тартачна Оксана Михайлівна, начальник відділу освіти, фізичної культури та спорту, Філімонова Аделаїда Григорівна, завідуюча РМК, Драгомирецька Ольга Авксентіївна – директор Вінницької обласної станції юних натуралістів.

Здобутки та досягнення освіти Бершадщини презентували учасники агітбригади «Школяда» Бершадської ЗОШ І-ІІІ ст №1, а методист  РМК Романчук І.П. поділилась  результатами  роботи  районного методичного об’єднання вчителів біології району .

«Гортаючи»  сторінки   усного журналу «Еколого-натуралістична освіта Бершадщини»  учасники семінару мали змогу познайомитися з роботою творчо працюючих  педагогів – новаторів.  Учитель  біології  Війтівської ЗОШ І-ІІІ ст.  Демидов А.М. презентував власний досвід  щодо організації науково-дослідної  роботи   з обдарованими дітьми,  а учитель географії Флоринської ЗОШ І-ІІІ ст. Макарчук О.В. представила основні напрямки роботи екологічного Центру на громадських засадах. 

Прикладом  дієвого партнерства навчальних закладів  з лісогосподарськими установами  є  багаторічна  співпраця  ДП «Лісгосп Бершадський» та Сумівської ЗОШ І-ІІІ ст. Спільними надбаннями  щодо екологічного та трудового виховання підростаючого покоління поділились директор  підприємства «Бершадський лісгосп » Краснєєв М.В.  та директор школи, керівник Сумівського шкільного лісництва Гуз Г.М.

Інноваційні підходи щодо здійснення еколого-натуралістичної та природоохоронної діяльності в закладах освіти були втілені у яскравих виступах екологічної агітбригади «Екосіті» Флоринської ЗОШ І-ІІІ ст., виробничої бригади «Городник» Берізкобершадської ЗОШ І-ІІ ст., представників шкільного лісництва «Юні друзі лісу» ,  у демонстрації відеоролика  «За чисте довкілля»,  змонтоване членами учнівського врядування Баланівської ЗОШ І-ІІІ ст.,  та захисту дослідницько-експериментальної роботи з природознавства ученицею 4 класу Флоринської школи Чорнокульської Анастасії.

Нестандартний, творчий підхід  екологічного виховання молодших школярів  продемонструвала Бершадська ЗОШ І-ІІІ ст. №3,  яка показала  екологічну казку у виконанні вихованців театральної студії . Завершальною сторінкою усного журналу був парад переможців обласних та Всеукраїнських конкурсів, акцій, операцій та вручення сертифікатів почесних учасників семінару.

Координацію  усієї  еколого-натуралістичної діяльності в  закладах освіти району здійснює  Бершадська станція юних натуралістів . Роботу закладу та результати гурткової діяльності представила   директор СЮН Панченко З.П.

Гарним завершенням семінару-практикуму був  огляд  виставки творчих робіт та   майстер-клас  з виготовлення  «Ляльки гарних новин» , який провела керівник гуртка «Школа  народних ремесел»  Бершадської  СЮН Марієчко Л.М.

У підсумковій частині обласного семінару-практикуму учасники  круглого столу поділилися своїми враженнями, висловити думки, пропозиції щодо  здійснення еколого-натуралістичної та природоохоронної діяльності в закладах освіти району. Досвід роботи, представлений на обласному семінарі, мав схвальні відгуки.

 

Ірина Романчук, методист РМК відділу освіту

Зоя Панченко,  директор Бершадської СЮН

 

04.05.2017 | Aдмін | Читати далі
Сторінки: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 «187» 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287
Всього новин: 1720