21 жовтня - 70 років масової депортації українців Західної України

Операція «Захід» — примусове виселення населення Західної України, проведене 21 жовтня 1947 року. Головним завданням операції було послабити український визвольний рух на Західній Україні. Протягом одного дня з Західної України депортували понад 76 тис. осіб.
10 вересня 1947 року Рада Міністрів СРСР ухвалила указ «Про виселення із західних областей УРСР до областей: Карагандинської, Архангельської, Вологодської, Кемеровської, Кіровської, Молотовської, Свердловської, Тюменської, Челябінської та Читинської членів родин „оунівців“ і активних бандитів, заарештованих та вбитих у боях».
Операція «Захід» розпочалася 21 жовтня, о шостій ранку. Командував нею заступник міністра внутрішніх справ УРСР Дятлов. Протягом доби виселили 26 644 родини, загалом 76 192 осіб: 18 866 чоловіків, 35 152 жінки та 22 174 дитини.
На всіх них чекали каторжні роботи в копальнях і колгоспах Сибіру. Протягом довгої дороги на Північ 875 виселенців намагалися втекти з ешелонів, але 515 із них було схоплено. Такими були дані офіційних звітів МДБ. А в документах українського підпілля фігурувала цифра 150 тис. вивезених осіб.
Свої вчинки карателі прикривали ще й гаслами боротьби з куркулями. Майно виселенців передали колгоспам. Проте навіть радянська статистика свідчить, що виселені, приміром із Дрогобицької області, мали по одній (зрідка дві) корови на подвір'я, 22 % із цих господарств — по двоє коней, лише третина — по свині й тільки чверть — плуги та борони. «Ворогами трудящого люду» зробили звичайних селян.  
Матеріали з сайту Бершадської РДА
21.10.2017 | Aдмін | Читати далі

«Торкнутись струн її душі!...»

Зустріч із митцем, людиною одухотвореною та незвичною, берегинею рідної мови, всього українського приваблює таїнством посвяти у незбагненний світ Слова. 21 жовтня у затишній кав'ярні «Sky Cake» доторкнутись до глибин поетичного слова зібралися небайдужі до творчості Н. Поклад, нашої землячки із Маньківки. Життєві дороги привели Наталю Іванівну до столиці, де вона нині мешкає, та її душа тут, біля Південного Бугу , у пишноцвітті садів Бершадщини.  Кожне слово про рідний край сповнене щемливим болем і тугою за маминими піснями, дитячими спогадами.

Це з її поезій, прози струменить народна мудрість, мораль, душевна краса і біль нашого народу. Автор поетичних збірок, публіцист, фольклорист, етнограф, лауреат багатьох премій –і така щира людина, що захопила своєю відвертістю земляків, поціновувачів її творчості. На зустрічі, яку зініціювала Н.Дудник, аудиторія була різновікова- бібліотекарі ,освітяни , ті, хто шанує українське слово, і найменші- учні зі шкіл. Для кожного Наталя Іванівна знайшла свої слова, що зігрівали та бентежили душу, кожному подарувала незабутні хвилини спілкування.

Дякуємо за цю зустріч з мисткинею організаторам, ведучій – Мараховській Тетяні, учням БСШ№3. А пані Наталії зичимо, щоб джерело її творчості не міліло, а пригощало нас життєдайною та цілющою силою справжнього українського Слова.

 

Світлана Лазарєва, учитель української мови та літератури Мантьківської ЗОШ І-ІІ ст.

21.10.2017 | Aдмін | Читати далі

Конкурс поетичних та прозових творів «Слова, що в моєму серці…»

З метою виявлення та підтримки талановитих дітей, сприяння подальшому розвитку творчого потенціалу юних обдарувань, в рамках функціонування  районного літературно-мистецького об′єднання «СВІТоч» 20 жовтня проведено святкове засідання, приурочене вступу нових членів до творчої спілки учителів та учнів Бершадського району, популяризації та збереження літературних  традицій України, Вінниччини та Бершадського краю, залучення до збагачення літературного надбання українського народу поетичних творів, розкриття краси поетичного слова, підтримка талановитих авторів-читців.

Місцем проведення свята дібрано народознавчу світлицю Бершадської ЗОШ І-ІІІ ступенів №3. У вступному слові Когут Оксана Миколаївна – голова оргкомітету, інспектор відділу освіти, фізичної культури та спорту Бершадської РДА, наголосила, що педколективи успішно працюють з обдарованими дітьми та створюють для них ситуації успіху, щоб якомога повніше розкрити талант дітей.

У першій частині засідання учителі - учасники клубу «СВІТоч» -  Запорожець Наталія Василівна та Заміхора Лариса Анатоліївна провели з учасниками  святкового дійства інтелектуальні вправи «Добери риму», «Заверши поезію», «Я розумію так», з метою розширення знань школярів про рідну українську мову.

У конкурсі поетичних та прозових творів «Слова, що в моєму серці…» взяли участь 18 учасників поетичних та літературних клубів загальноосвітніх шкіл. Учасники конкурсу виявили неабияку майстерність у написанні та декламуванні поетичних та прозових творів.

Члени журі:  Когут Оксана Миколаївнаголова оргкомітету, інспектор відділу освіти, фізичної культури та спорту Бершадської РДА, Лазарєва Світлана Іванівна – учитель української мови та літератури Маньківської ЗОШ І-ІІ ст., Корженкова Галина  Олексіївна  – учитель української мови та літератури Бершадської ЗОШ І-ІІІ ст. №3, Запорожець Наталія Василівна  – учитель української мови та літератури Дяківської ЗОШ І-ІІ ст., Заміхора Лариса Анатоліївна – заступник з виховної роботи Джулинської ЗОШ І-ІІІ ст., Цимбалюк Марія Миколаївна – поетеса, м. Бершадь визначили переможців у двох номінаціях – авторські поетичні твори та прозові твори. При визначенні переможців члени журі дотримувалися таких критеріїв оцінювання: зміст авторського твору, художнє трактування та розкриття художнього образу, сценічна культура, енергетика виконання, оригінальність. Виступи оцінювалися  за 12-бальною системою. Переможцями конкурсу у номінації «Авторський поетичний твір» стали: Лебідь Оксана (Бершадська ЗОШ №2), Стьопіна Анна (Шляхівська ЗОШ І-ІІІ ст.), Буняк Катерина (Берізкобершадська ЗОШ І-ІІ ст.), Мовчан Леся (Баланівська ЗОШ І-ІІІ ст.) Горєлова Анастасія (Бершадська ЗОШ №3) та Доробійчук Анастасія (Флоринська ЗОШ І-ІІІ ст.). У номінації «Авторський прозовий твір» перемогу вибороли: Янчук Софія (Баланівська ЗОШ І-ІІІ ст.), Пугач Денис (Бершадська ЗОШ №3), Адельсберг Тетяна (Бершадська ЗОШ №2), Бабій Іванна (Красносільська ЗОШ І-ІІІ ст.) і Ящук Анастасія (Серединська ЗОШ І-ІІІ ст. ім.. В. Думанського). Кульмінацією прекрасного творчого заходу стало нагородження учасників та переможців грамотами  І, ІІ, ІІІ-го ступенів та лотерея - розіграш 5-ти квитків на творчу зустріч з відомою українською поетесою - землячкою  Наталкою Поклад.

Новим членам районного літературно-мистецького обєднання «СВІТоч» вручено посвідчення.

Нехай літературна Бершадщина повниться новими талантами!

 

 

Лариса Заміхора, член літературно-мистецького об’єднання «СВТоч»

21.10.2017 | Aдмін | Читати далі

Лідери в дії!

На виконання плану Всеукраїнської Ліги старшокласників, Бершадська районна організація учнівського самоврядування «Союз старшокласників «Юність», долучилась до проекту «Всеукраїнська екологічна ініціатива «Зробимо Україну чистою!»

Так, 20 жовтня на базі лісівничого еколого-просвітницького центру, який знаходиться у Сумівській ЗОШ І – ІІІ ступенів, з метою підтримки та покращення екологічного і трудового виховання школярів, пропаганди лісових знань, підготовки до активної самореалізації юних лісівників, виховання палких патріотів рідної землі, відбулось чергове засідання лідерів учнівського самоврядування Бершадщини на тему «Всихання лісів». У зібранні взяли участь начальник відділу освіти, фізичної культури та спорту О. М. Тартачна, директор ДП «Бершадський лісгосп» М.В. Краснєєв та завідуюча районним методкабінетом А.Г. Філімонова.

Директор держлісгоспу доповів про основні причини всихання лісів в Україні і не тільки. Він розказав про можливі шляхи подолання цієї проблеми. В свою чергу лідери проявили добру поінформованість з теми всихання деревостанів та пропонували власні шляхи покращення екологічної ситуації, зокрема всихання лісів.

Кожен старшокласник підготував презентацію про особливі об’єкти свого села, які потребують екологічної уваги та турботи. На основі цих робіт буде сформовано районний екологічний путівник Бершадщини.

Під час екскурсії Сумівським лісництвом, ознайомившись із його діяльністю, лідери побачили на практиці результати плідної роботи– це гектари лісів, посаджених юними охоронцями природи, заліснені яри, балки, закладені шкілки деревних порід, численні шпаківні, тонни лікарської сировини, грибів, ягід, зібране і заготовлене насіння лісових дерев тощо.

Юні лісівники Сумівки – це справжні патріоти рідної землі, які активно сприяють збереженню, відтворенню та примноженню лісових ресурсів рідного краю. 

 

Лариса Криворуцька, педагог-організатор Баланівської ЗОШ І-ІІІ ст. 

 

 

21.10.2017 | Aдмін | Читати далі

Маленький вклад у велику Перемогу

Колектив  працівників та учні Березівської ЗОШ І-ІІ ступенів продовжує надавати свою підтримку  тим,  хто не бачить ні сну, ні відпочинку,тим, хто кожен день чує свист куль і снарядів, бачить смерть своїх друзів. Лише відчуваючи  нашу підтримку, вони продовжують боротьбу. Допомога військовим може бути різною. Головне мати бажання. Навіть ті душевні листи від  наших учнів надихають їх, дають наснагу далі жити і воювати. Але, на жаль, на одному бойовому духові перемоги не отримати,солдатам треба їсти, їм треба пити, до того ж стало холодно, необхідний теплий одяг. Саме для цього, учні Березівської ЗОШ І-ІІ ступенів разом з волонтерами  Бершадщини , депутатом обласної ради Володимиром Зарічанським та благочинним УПЦ КП Бершадського району Ростиславом  Процаніним, Андрієм Муравинцем об′єдналися щоб допомогти нашим солдатам.  Діти ,працівники школи  зібрали та передали продукти харчування (картоплю, крупи, тушонку, цукор,консервацію,воду) , теплий одяг, засоби гігієни, обереги, малюнки, листи , щоб там , на передовій, підтримати кожного з солдатів, і ще раз нагадати: хлопці, тримайтеся, ви не самі, ми з вами.

Учні  взяли активну участь  у  районній акції «Зігрій солдата духмяним чаєм», де в кожний мішечок діти поставили лікувально-профілактичні чаї,обереги  та частиночку свого серця, щоб зігріти душу солдатів.

З піднесеним настроєм школярі зустріли волонтерів, які розповіли про ситуацію на Сході, про піднесений дух бійців. Діти з гордістю носили   та вантажили гостинці солдатам 57-мої окремої мотопіхотної бригади  в  селище Невельське Ясинуватського району. Разом з гостинцями поїхали дитячі слова вдячності та шани.

 

Ми щиро вдячні волонтерам  за мужність ,мудрість, самовідданність  Володимиру Зарічанському, Ростиславу Процаніну, Андрію Муравинцю  які ризикуючи своїм життям везуть допомогу на передову.

 Адміністрація Березівської ЗОШ І-ІІ ст.

21.10.2017 | Aдмін | Читати далі

Поїздка до середньовічної казки

Нещодавно  діти   учасників  АТО з різних шкіл району  разом  із  Савчук  Г.С.– методистом  районного  відділу освіти, фізичної культури та спорту,  відвідали  незвичайне  місто України - Кам’янець  - Подільський. Дорога  була  довгою,  та  завдяки  дружній  атмосфері  час  в автобусі  пролетів непомітно.

Це  місто вразило  своєю  красою  і  величчю  іще  на  під’їзді  до нього. Осінні краєвиди вабили золотисто – червоними  кольорами, непомітно  з’явилися  шпилі  споруд, а згодом  - вимощена  бруківкою  дорога – незмінний  атрибут  міста. Досить глянути  на  нинішню  архітектуру, щоб зрозуміти, наскільки  тут  панує  особлива  атмосфера  Середньовіччя. Тому  це  місто  часто називають «квіткою  на  камені».

Під  час  екскурсії  учні  відвідали середньовічні  замки  та  відчули смак справжньої історії, милувалися вірменським  кварталом, слухали захоплюючі розповіді екскурсовода про католицький  собор  Петра і Павла.  В архітектурі міста сплелися різні епохи та культури.

Наступним пунктом призначення була відома фортеця – Хотин, яка  вразила  величчю та недоступністю. Унікальність  її архітектурного ансамблю в тому, що це  одна  з найкраще  збережених фортець  Європи   ХVІ  століття.

Вечоріло… Зовсім  не  хотілося прощатися з містом, але  подорож  добігала  кінця. Вона залишила приємний, незабутній слід у дитячих  серцях,  подарувала  яскраві враження та позитивні   емоції, які не зітруться  із пам'яті і пронесуться  ними через  усе життя.

Батьки, а особливо  діти, вдячні  за  організацію екскурсії  начальнику відділу освіти О.М.Тартачній, методистам РМК
І.П. Романчук,  Г.С.Савчук , підприємцю  О.Кравчуку.

Якщо у вас  є  можливість поїхати у Кам’янець-Подільський та Хотин, завітайте туди!   Ви   не  пожалкуєте !

 

Альона Траченко,  учитель Бершадської ЗОШ І-ІІІ ст. №2

 

21.10.2017 | Aдмін | Читати далі
Сторінки: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 «168» 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287
Всього новин: 1720