День вчителя біології

Біологія (від грец. біос — життя, логос — наука) — одна з найважливіших для людства природничих наук. Це пов"язано з тим, що саме біологія є основою медицини — науки, одним із напрямків якої є обґрунтування методів запобігання хворобам людини та зміцнення її здоров"я ; це наукова база для сільського господарства й виробництва продуктів харчування, дефіцит яких на земній кулі стає все відчутнішим. За допомогою сучасних біотехнологій вже найближчим часом можливий перехід на біопаливо, що, на думку вчених, при потребі допоможе подолати енергетичну кризу. І взагалі, саме біологія — ключ до гармонійного існування природи й людини, що є обов"язковою умовою не тільки сталого розвитку сучасної цивілізації, а й існування людства.

Любов до природничих знань слід розвивати з шкільної лави.  Біологію у 39 загальноосвітніх навчальних закладах та професійному ліцеї викладають 49 педагогів, з них 2 - мають звання "учитель -методист", 3 - "старший учитель", 14  спеціалістів вищої категорії,  23 біологи мають І кваліфікаційну категорію,  7 - ІІ категію, 5 - молодих спеціалістів.

Учителі біології цілеспрямовано працюють над створенням, поповненням і збереженням наявної матеріально-технічної бази та навчально-методичного забезпечення викладання предмета.  У 10 школах (Бирлівська, Баланівська, Війтівська, Джулинська, Красносільська,  Лісничанська, Устянська, Флоринська, Бершадські №1,3) створені кабінети біології, у 2-х (М’якохідська, Шумилівська) -  спільні кабінети біології та  географії, у 27 – біології та хімії. Кращими за матеріально-технічним забезпеченням та естетикою оформлення можна вважати кабінети Бершадської ЗОШ №3, Бирлівської,  Великокиріївської, Війтівської, Джулинської, Флоринської та Крушинівської ЗОШ.

З метою забезпечення навчально -пізнавальних і професійних інтересів  дітей,  підвищення рівня природничих знань використовуються години варіативної складової. Курси за  вибором організовані в Бирлівській  (« Юні знавці природи"), Крушинівській ЗОШ І-ІІ ст. ("Життя рослин"),   Джулинській ЗОШ («Основи медичних знань»), Тирлівській («Основи екологічних знань»), Сумівській («Основи лісового господарства»), Чернятській («Основи ягідництва», «Основи садівництва»).  Факультативні заняття проводяться  в Кошаринецькій ЗОШ («Дивовижний  світ  рослин» ) та Крушинівській школі ("Охорона тварин ").  

У 2-х школах (Війтівська та Джулинська) впроваджено поглиблене вивчення біології;  дані школи, а також Бершадська №3, Сумівська, Флоринська є опорними з еколого-натуралістичної, дослідницької роботи в  районі.

Еколого-натуралістична, природоохоронна, дослідницька діяльність з біології здійснюється на уроках та в позаурочний час. Кожен творчо працюючий учитель розуміє, що вивчення програмового матеріалу неможливо обмежити рамками звичайного робочого уроку. Знання  повинні  здобуватись за допомогою активних та інтерактивних методів та мають застосовуватись на практиці. Тому обов′язковими є виконання лабораторних і практичних робіт, дослідницьких практикумів, індивідуальних та колективних проектів.

Могутнім дидактичним і виховним потенціалом характеризується позакласна та позашкільна діяльність, які забезпечують поглиблення знань, розширення світогляду, розвиток життєвих компетентностей, а також творче зростання вчителів та учнів. Позакласна  робота включає:

-        краєзнавчо-екскурсійну діяльність;

-        зайнятість у гуртках екологічного спрямування (10 – бюджетні, 17- на добровільних засадах, 8 – від позашкільних закладів);

-        практичні навички діти здобувають під час виробничої практики, працюючи на НДЗД,  шкільних городах (наявні у 22 школах), в теплицях (Хмарівська, Устянська ЗОШ ), в шкільних лісництвах та дендраріях (Сумівська, Флоринська ЗОШ).

Результат  плідної праці учителів біології відображається в досягненнях дітей на олімпіадах та конкурсах. Протягом 5 останніх років учні шкіл району вибороли 10 призових місць на обласному етапі олімпіади з біології та  6  призових місць на ІІІ (обласному) етапі  олімпіади з екології. Учні Війтівської ЗОШ І-ІІІ ст. Бурбеза Владислава та Маринич Анастасія були учасниками  ІV етапу Всеукраїнських олімпіад. Учитель біології цієї школи Демидов А.М. у 2016 та 2017 роках на районному святі "Золотий Олімп" отримав сертифікат "Кращий фахівець року ".

З метою популяризації природничих наук у школах обов′язковими є проведення предметних Тижнів - Тиждень біології (останній тиждень вересня) та Тиждень екології (листопад). Підсумками є захист науково-дослідних робіт, виступи виробничих бригад на районному рівні. Учні  навчальних закладів  району є неодноразовими переможцями в обласному конкурсі- захисті робіт з екології, зоології, рослинництва.  Найкраще поставлена робота з даного напрямку у Війтівській (кординатор Демидов А.М.), Джулинській (учитель біології Марущак Н.В., учитель екології Івасик Г.Г.), Сумівській (уч. Бабій І.В.), Бершадській №3 (учителі біології Хлопчик Н.В., Шевчук А.В.) .  За результатами еколого-натуралістичної діяльності у 2015 р. Бершадський район визнано одним з кращих в області.

Шановні учителі біології! Вітаю!

 

Ірина Романчук, методист РМК 



Продовження тексту новини



15.05.2017 | Aдмін

Вернутись назад