Обласний семінар учителів словесності

06 квітня 2016 року відбулося чергове засідання  Школи неперервного науково-методичного зростання освітян для вчителів української мови та літератури, мов національних меншин і зарубіжної літератури Бершадський район презентував надбання методичного обєднання учителів словесності на тему: «Формування предметних компетентностей учнів на уроках української мови та літератури, мов національних меншин і зарубіжної літератури».

 Гостей семінару вітали: Коваленко Лариса Василівназавідувач відділу методики викладання української мови та літератури, мов національних меншин і зарубіжної літератури КВНЗ «Вінницька академія неперервної освіти», Цаль Тетяна Вікторівна – методист відділу методики викладання української мови та літератури, мов національних меншин і зарубіжної літератури КВНЗ «ВАНО»,Снєгірьова Валентина Василівна –  головний редактор журналу «Зарубіжна література», методисти рай(міськ)методкабінетів, що відповідають за викладання української мови та літератури, мов національних меншин і зарубіжної літератури, а також  фахівці Бершадського відділу освіти, РМК  та кращі фахівці – філологи Бершадщини.

 Роботу семінару розпочала Коваленко Л.В. – завідувач відділу методики викладання української мови та літератури, мов національних меншин і зарубіжної літератури КВНЗ «Вінницька академія неперервної освіти», яка зосередила увагу на актуальності питання  формування ключових компетентностей  учнів на уроках словесності. Метою обласного семінару стало знайомство з актуальним педагогічним досвідом словесників Бершадського району Вінницької області.

    Віршованою візитівкою освіти Бершадщини гостей зустріла районна учнівська агітбригада «ЮНІос». Щиро звучали натхненні слова про наставників, про спільні досягнення учнів та педагогів.

Знайомство із досвідом роботи методичного кабінету та вчителів-словесників Бершадського району продовжила Тартачна Оксана Михайлівна  - головний спеціаліст відділу освіти Бершадської РДА. Питання мовної політики в районі з аналітичним підґрунтям  розкрило суть роботи та рейтинг кожного навчального закладу.



Особливості роботи районного методичного об'єднання учителів словесності змістовно розкрила вчитель зарубіжної літератури Бершадської ЗОШ №1 Оксана Вишинська. Вона озвучила спільність інтересів, проблем та методики викладання предметів, спонукала вчителів, що викладають українську мову та літературу, зарубіжну літературу та російську мову об’єднатись та разом працювати над темою «Формування ключових компетентностей учнів на уроках словесності. Робота з обдарованими дітьми». Робота методичного об’єднання здійснюється у правовому полі на основі нормативно- правової бази, згідно з розробленим Положенням, чітко сформульовано пріоритетні напрями роботи,завдання на перспективу та поточний рік.     

В рамках презентації роботи творчої групи вчителів словесності її керівник - учитель Михайлівської ЗОШ І-ІІ ступенів ім.. Родіона Скалецького Олена Деркач, запропонувала знайомство з педагогічним портфоліо членів творчої групи, основними засадами їх діяльності. Фотовернісаж  «Урок- дослідницька лабораторія», «Позакласна робота- сходинка до особистого росту учнів», «Кожна дитина у чомусь обдарована», «Коли закінчились уроки» продемонстрував різноплановість роботи педагогів із своїми вихованцями.

Славиться Поділля митцями рідного краю. Черпають натхнення з їх творчості і педагоги Бершадщини.  Бібліотекар Устянської ЗОШ І-ІІ ступенів Віра Сировець, презентуючи виставку творів талановитих земляків, звернула увагу на багатогранність мистецької спадщини Бершадщини. Однією із найяскравіших зірок на літературному небосхилі є творчість письменника, поета, журналіста, «Серединського філософа» Василя Думанського. Натхненні його творчістю, нелегким життєвим шляхом, вчителі Бершадської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 Світлана Ковальська та Володимир Ковальський започаткували проект «З людяністю в серці». З часом його актуальність посприяла запровадженню районного довготривалого проекту «В.Думанський. З людяністю в серці …». Учасникам семінару Світлана Ковальська, керівник районного методобєднання вчителів словесності, представила етапи реалізації проекту, творчі доробки учителів та учнів, які є результатом впровадження проекту протягом кількох років. Про свою співпрацю з учасниками проекту розповів колишній редактор газети «Бершадський край» Петро Маніленко, який є упорядником творчої спадщини В.Думанського, ініціатором премії ім.В. Думанського, лауреатами якої стали педагоги та митці Бершадського краю. На згадку кожному учаснику семінару  журналіст подарував книгу про Василя Думанського.

Про творчих учителів та учнів Бершадського району розповіла керівник  районного літературно-мистецького об’єднання творчих учителів та учнів «СВІТоч»(світ очима дітей) Лариса Заміхора. Серед педагогів Бершадщини є поети та прозаїки, які своїми зусиллями та власним прикладом долучають учнівську молодь до невичерпних джерел рідного слова. Вихованці літературно-мистецького об’єднання  Ангеліна Магдаль та Андрій  Горобець декламували і власні поезії і посвяту наставникам- педагогам.

До уваги учасників семінару представлено захоплюючу віртуальну подорож шкільними музеями Бершадського району, яку підготувала бібліотекар Бершадської ЗОШ І-ІІІ ступенів №3 Тетяна Мараховська.  Народознавчі «Світлиці», музеї історії рідного села; музей композитора Р.Скалецького,  музей письменника В.Думанського; музеї історії Великої Вітчизняної війни та ін., сприяють вихованню справжніх патріотів, поціновувачів культури та історії рідного краю.

Продовжилось знайомство із передовим педагогічним досвідом учителів словесності Бершадського району у практичному блоці,  під час проведення методичного майстер-класу.

Було запропоновано творчі палітри уроків:

ü  Українська література «М.Коцюбинський, твір «Гілка яблуні».   Корнелюк Ірина Вікторівна, вчитель української мови та літератури Баланівської ЗОШ І-ІІІ ступенів, вища кваліфікаційна категорія.

ü  Зарубіжна  література «М.Гоголь, «Шинель».  Костюк Лілія Олександрівна, вчитель зарубіжної літератури та російської мови Устянської ЗОШ І-ІІІ ступенів, вища кваліфікаційна категорія.

Учителі продемонстрували вміння використовувати найсучасніші  методи та прийоми, що сприяють активному сприйняттю навчального матеріалу, вміння оперувати набутими знаннями та навичками.

Протягом усього семінару його учасники мали змогу ознайомитись із методичними наробками району, матеріалами актуального досвіду словесників Бершадського району, що були представлені на виставці кращих доробків освітян «Панорама методичних знахідок» . Розділ «Урок- творча дослідницька лабораторія» представив авторські уроки «Я іду на урок мови», «Я іду на урок літератури», «Я іду на урок зарубіжної літератури», «Уроки літератури рідного краю «Мистецька Бершадщина», друковані матеріали вчителів словесності району у фахових виданнях. «Зернини педагогічного досвіду» - знайомство з досвідом роботи творчих вчителів. «Методичний кейс словесника» пропонував зразки кращого дидактичного матеріалу,

Неповторним автентичним співом зачаровував  учасників семінару гурт «Оберіг» Бершадської ЗОШ №1, який на завершення заходу подарував присутнім неймовірне задоволення майстерним виконанням «Веснянок».

 Підсумовуючи роботу семінару, КоваленкоЛ.В. – завідувач відділу методики викладання української мови та літератури, мов національних меншин і зарубіжної літератури КВНЗ «Вінницька академія неперервної освіти» зазначила, що словесниками Бершадського району продемонстровано творчі підходи до здійснення методичної роботи, навчальної та виховної діяльності. Присутні познайомились із досягненнями педагогів та учнів Бершадського району, мали змогу запозичити елементи актуального педагогічного досвіду освітян, отримали від колег матеріали з досвіду роботи.

Поділилась своїм враженням від побаченого і головний редактор журналу «Зарубіжна література» Снєгірьова Валентина Василівна. Найвищу оцінку отримали запропоновані педагогами майстер-класи і з зарубіжної літератури, і з української літератури. Найближчим часом їх розробки ми побачимо на шпальтах журналу.  Валентина Василівна запросила до співпраці з журналом усіх освітян, адже семінар підтвердив, що наші учні талановиті і обдаровані, а творчі вчителі працюють і в міських школах, і в сільських.

Світлана Лазарєва,

 учитель української мови та літератури Маньківської ЗОШ І-ІІ ст.



19.04.2016 | Aдмін

Вернутись назад