Про соціальний статус дітей соціально вразливих категорій

          На особливому контролі відділу освіти знаходиться стан навчально-виховного процесу дітей пільгових категорій. У загальноосвітніх навчальних закладах Бершадського району  перебуває 69  дітей без батьківської опіки, з яких - 19 дітей-сиріт, 50 – позбавлених батьківського піклування, 168 дітей-напівсиріт, 868 – з багатодітних родин і 341  з малозабезпечених сімей, 94 дітей, сім´ї яких знаходяться у складних життєвих обставинах, 45 дітей  з сімей, що постраждали від Чорнобильсь кої катастрофи.                                                                      
         У дошкільних навчальних закладах виховується 12 дітей з інвалідністю, 2 – позбавлених батьківського піклування, 215 дітей з багатодітних сімей, 113 з малозабезпечених родин і 12  дітей з сімей, що постраждали від Чорнобильської катастрофи.  
        У школах навчається  105 дітей з інвалідністю, з яких  27 – за станом здоров´я переведено на індивідуальну форму навчання, 4 - м організовано інклюзивне навчання (Баланівська, Шляхівська, Флоринська ЗОШ);  інші інтегровані у загальноосвітні класи.   2 дітей з особливими потребами навчаються у професійному ліцеї, 8 – у Джулинській СЗОШ.


       При відділі освіти на постійно-діючій основі функціонує районна ПМПК,  якою надається індивідуально-корекційна допомога дітям (заняття з логопедом та психологом), консультативна допомога  педагогам, керівникам ЗНЗ та батькам дітей. За І семестр 2014-2015 н.р. здійснено вивчення 58 дітей з особливими освітніми потребами, з них 31 – з інвалідністю. 11 дітей влаштовані до спеціалізованих ЗОШ, 27 – отримали рекомендації щодо індивідуальної форми навчання, іншим рекомендована загальна форма або логопедичний супровід. Психолого-педагогічні вивчення дітей відбуваються за обов´язкової присутності батьків та за їх письмовою згодою. У Бершадському районі також функціонує 1 логопедичний пункт, допомогу дітям з порушеннями мовлення надає 1 фахівець. 
         З метою популяризації інклюзивної освіти в районі в 2014 році започатковано проведення Тижня інклюзивної освіти в ЗНЗ району. Просвітницька діяльність включає проведення семінарів, нарад, лекцій, виступах в ЗМІ, батьківських всеобучах. 
         Допомогу  дітям соціально вразливих категорій  надають практичні психологи у 20  школах, професійному ліцеї  та 3  дошкільних навчальних закладах;  медичні сестри у всіх  школах  та 18 дошкільних навчальних закладах. Ставки соціальних педагогів відкрито в міських школах та Баланівській ЗОШ І-ІІІ ст.
        Усі діти 1-4 класів (2310), діти – сироти та п.б.п., діти з малозабезпечених сімей  забезпечені безкоштовним харчуванням.           
         Відділом освіти формується банк даних дітей без батьківської опіки і видається грошова допомога по досягненню повноліття у сумі 1810 грн.  У 2014 році таку допомогу отримали 8 дітей  на загальну суму 14480 грн, у 2015 р. оформлено документи 3 особам.
         З нагоди Дня Святого Миколая   усім дітям-сиротам та позбавленим батьківської опіки,  які є учнями шкіл виплачено одноразову грошову допомогу по 180 грн на загальну суму 12600 грн.         
         З початку 2014-2015 н.р. відділ освіти проводить щотижневий моніторинг щодо кількості дітей- вимушених переселенців зі східних областей України та дітей, батьки яких перебувають в АТО. Складено банк даних дітей даних категорій, вони перебувають під постійним психолого-педагогічним супроводом.  Станом на  15 лютого  2015 р.  у загальноосвітніх навчальних закладах району перебуває  27  дітей вимушених переселенців, з них 1 – з АР Крим,   23 – з Донецької області,  3 – з Луганської області (станом на 18.09. – у школах перебувало 58 дітей). 
        Більшість дітей прибули в Бершадський район з батьками або одним з батьків (23), проживають в сім’ях родичів (18); 1 родина зупинилась у знайомих (учениця Михайлівської ЗОШ І-ІІІ ст.).  Самостійно винаймають будинок вимушені переселенці у с. М’якохід (2 дітей), за підтримки сільської ради –у  с.Устя (2 дітей),  сільської ради та релігійної громади  – у с. Маньківка (2 дітей). Придбали власне житло 2 родини (м.Бершадь, с.Осіївка).
        Всі діти вимушених переселенців забезпечені підручниками, шкільним приладдям, безкоштовним харчуванням (за бажанням); обстежено матеріально-побутові умови проживання дітей.  
        На обліку відділу освіти також перебуває 12 дітей дошкільного віку, з яких 9 виявили бажання відвідувати   дошкільні навчальні заклади   (ДНЗ «Веселка» с.Березівка – 1, ДНЗ «Веселка» с.Шляхова – 2, ДНЗ «Веселка» с.Хмарівка – 1, ДНЗ «Малятко» м.Бершадь - 2, ДНЗ «Колосок» с.Флорино-1,  ДНЗ «Сонечко» с.Чернятка – 1, ДНЗ «Дзвіночок» с. Маньківка -1).  За рішеннями виконкомів сільських рад  діти вимушених переселенців звільнені від оплати за перебування в ДНЗ.
       У загальноосвітніх школах  навчається   76 дітей, батьки яких  мобілізовані  для участі в антитерористичній операції, у професійному ліцеї – 2, у дошкільних навчальних закладах перебуває 36 таких дітей.
       Навчально-виховний процес усіх дітей соціально вразливих категорій знаходиться на постійному контролі відділу освіти.
Романчук І.П., методист РМК 


17.02.2015 | Aдмін

Вернутись назад