Трішки історії. Крим...

19 лютого 1954 року Президія Верховної Ради СРСР видала указ, яким затвердила спільні подання Президій Верховних Рад УРСР та РРФСР про передачу Кримської області до складу Української РСР. 26 квітня він був підтверджений відповідним законом та постановою ВР СРСР про внесення змін до статей Конституції СРСР.

Після підписання Кючук-Кайнарджийського мирного договору 1774 року, що завершив Російсько-турецьку війну, Кримське ханство отримало незалежність від Османської імперії і в 1783 році було анексоване Російською імперією, до якої увійшло як частина Таврійської області зі столицею у місті Карасубазар, а з 1784-го - у Сімферополі. У 1802 році вона разом із Дніпровським і частиною Мелітопольського стала частиною новоствореної Таврійської губернії.

Після розгрому Російської Армії уряду Півдня Росії генерала Петра Врангеля у листопаді 1920 року кримські повіти дореволюційної Таврійської губернії увійшли до Таврійської губернії у складі РРФСР, яка 18 жовтня 1921 року рішенням уряду більшовицької Росії була перетворена на Автономну Кримську Соціалістичну Радянську Республіку, перейменовану після прийняття нової конституції автономії 5 травня 1929 року на Кримську АРСР.

З початком Німецько-радянської війни у 1941-42 роках з Криму було депортовано близько 70 тисяч німців та італійців, а після його звільнення від німецьких та румунських військ у 1944 році - все кримськотатарське, вірменське, болгарське та грецьке населення. 30 червня 1945 року указом Президії Верховної Ради СРСР замість автономії була створена Кримська область у складі РРФСР, а 29 жовтня 1948 року Севастополь був виділений в самостійний адміністративно-господарський центр як місто республіканського підпорядкування. Цим же указом в Криму були перейменовані 90% населених пунктів, які мали кримськотатарське, німецьке, грецьке та вірменське походження.

В результаті війни, окупації і депортації населення Криму зменшилося втричі і у повоєнний час стало заселятись вихідцями з України та Росії, проте нестача робочих рук привела до складної економічної ситуації на півострові, який протягом тривалого часу не міг подолати повоєнну розруху. Відсутність належного транспортного сполучення з Росією, достатнього забезпечення прісною водою та електроенергією, підштовхнули керівництво СРСР до передачі Кримської області до складу Української РСР, де планувалось зведення Каховського водосховища на Дніпрі та будівнцтво Північнокримського водоканалу, що видавалось більш раціональним фінансувати і здійснювати в рамках однієї союзної республіки.

25 січня 1954 року на засіданні Президії ЦК КПРС під головуванням Георгія Маленкова було затверджено проект указу Президії Верховної Ради СРСР про передачу Кримської області зі складу РРФСР до УРСР. Для його реалізації 5 лютого Рада Міністрів РРФСР прийняла рішення про доцільність передачі області до складу України і рекомендувала Президії Верховної Ради РРФСР звернутись із відповідним клопотанням до Президії Верховної Ради СРСР, що й було зроблено того ж дня. Через тиждень Президія Верховної Ради Української РСР на підставі відповідного наміру Президії ВР РРФСР постановила звернутись до Президії Верховної Ради Радянського Союзу з проханням передати Кримську область Україні.

19 лютого 1954 року Президія Верховної Ради СРСР видала указ «Про передачу Кримської області зі складу РРФСР до складу УРСР», що, спираючись на «спільність економіки, територіальну близькість і тісні господарські та культурні зв'язки між Кримською областю та Українською РСР» затвердив відповідні рішення президій Верховних Рад РРФСР і Української РСР, і який 26 квітня був затверджений однойменним законом та постановою ВР СРСР про внесення змін до статей Конституції СРСР.

Всі відповідні укази і закони, прийняті 19 лютого і 26 квітня 1954 року ВР СРСР були підписані головою її президії Климентом Ворошиловим. У 1955 році з Кримської до Херсонської області була передана північна частина Арабатської стрілки.

Кримська область входила до складу УРСР до 12 лютого 1991 року, коли за результатами референдуму була перетворена в Кримську АРСР, про що 19 червня відповідні зміни були внесені до конституції Української РСР у редакції 1978 року, в якій Севастополь було вперше вказано як місто республіканського підпорядкування УРСР. З набуттям Україною незалежності назва автономії була змінена на Автономну Республіку Крим.



Продовження тексту новини



19.02.2017 | Aдмін

Вернутись назад