Шкільні вісті. Тернівка "Бабин Яр… Полюс нелюдськості"

Українська та світова спільнота у вересні 2016 року відзначила 75-ту річницю початку подій у Бабиному Ярі, що є символом трагедії Голокосту та нацистських злочинів на українській землі, жертвами яких стали мільйони людей. Бабин Яр став могилою десятків тисяч євреїв, а також українських патріотів, військовополонених, циган та інших громадян. Лише за два дні, 29 та 30 вересня 1941 року, було знищено більше 30 тис. євреїв. Усього за роки нацистської окупації Києва (1941-1943 рр.), за різними джерелами, було знищено близько 100000 осіб.

            Українська держава та громадськість приділяє велику увагу вивченню історії Голокосту та інших геноцидів, формуванню в українському суспільстві атмосфери толерантності, міжнаціональної та міжрелігійної злагоди та порозуміння.

           Україна стала першою державою на пострадянському просторі, яка визначила теми «Голокост» та «Бабин Яр» як обов’язкові для включення в навчально-виховний процес.

           75-річчя трагедії Бабиного Яру є нагодою не тільки згадати жертв війни та Голокосту, але й вшанувати героїв опору нацизму, виховувати молодь на прикладах взаємоповаги між народами, духовного подвигу заради рятування життя людей.

В Тернівській школі вже кілька років поспіль проводяться виховні заходи з вшанування безневинно убієнних. Бо з усіх населених пунктів Бершадщини саме в Тернівці в роки війни було пролито  найбільше крові нацистами, які знищили 2400 євреїв та тисячі військовополонених і представників єврейської національності в гето.

Очевидці тих подій розповіли, як 27 травня 1942 року зібраних євреїв зігнали до заздалегідь викопаної ями і, страшно знущаючись, розстріляли. А ті, що залишились в живих після цієї кривавої розправи, загинули від рук фашистських катів і їх посібників 2 квітня 1943 року.



Світ ще не бачив такої жорстокості… Тернівський  «Бабин Яр» і до сьогодні дихає плачем і смутком за передчасно обірваними життями.

В пам'ять про ці трагічні події в шкільній Кімнаті Пам’яті оформлено експозицію «Веникопойси домоп поникойси», що в перекладі з івриту означає: «Все прощається, безневинно пролита кров не проститься ніколи». В ній розкрито гіркі сторінки історії Голокосту в Тернівці.

Членами історичного гуртка «Пошук», під керівництвом учителя історії Пугач Л.Л. вдалося встановити 2111 чоловік, розстріляних в ті роки, а також створено презентацію, яку Сікорський Дмитро, учень 10 класу представив на районному заході «Полиновий спомин бабиних ярів України».

            Історія Бабиного Яру в минулому сторіччі, зокрема в часи Другої світової війни страшна і повчальна. Десятки тисяч жертв – це реальна ціна за людську безвідповідальність і маніакальне бажання панувати над світом. Водночас, це повчальний урок для нинішнього покоління, яке має знати усю правду про одну з найбільших трагедій людства.

Час може зарубцювати рани. Та він безсилий загасити нашу пам’ять. Шовінізм і ксенофобію не можна перемогти лише силовими чи чисто політичними методами. Боротьба з цим злом проходить через душі людей. Крапку може поставити лише перемога людського розуму та волі.

Людмила Пугач, учитель історії та права Тернівської ЗОШ І-ІІІ ст.



09.10.2016 | Aдмін

Вернутись назад